“Hiçbir Gerekçe Başbakan’ı Kurtaramaz”

 

Gültan Kışanak, Uludere’de hiçbir gerekçenin Başbakan’ı kurtaramayacağını ve bunun hesabını vereceğini söyledi.

 

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Uludere‘de hiçbir gerekçenin Başbakan’ı kurtaramayacağını ve bunun hesabını vereceğini söyledi.

Partisinin Meclis Grup toplantısında konuşanKışanak, Kan Film Festivali’nde ödül alan filmi tebrik etti. Kanayan dil yaralarının hala kanamaya devam ettiğini ve bunun Türkiye‘nin alnındaki kara leke olduğunu belirten Kışanak, bu kara lekenin biran önce kaldırılması gerektiğini vurguladı. Tüm anadillere saygı gösterilmesini isteyen Kışanak, 14 kişinin resmi kayıtlara göre polisin kullandığı gaz bombası nedeniyle öldüğünü ileri sürdü.

Bunların bir cinayet olduğunu ve yargıda şimdiye kadar bir sonuç alınamadığını ifade eden Kışanak, Ak Parti‘ninin Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en iki yüzlü, en sahte, en kalleş iktidarı olduğunu iddia etti. 10 yıldır Ak Parti iktidarının kutsal devlet anlayışı ile hareket ettiğini dile getiren Kışanak, bu sistemde insanların bir kıymetinin olmadığını ileri sürdü.

Devletin iktidar, bürokrasi, Meclis, yargı ve ordu olduğunu dile getiren Kışanak, bunların hepsinin halka zulüm ettiğini ileri sürdü. Yargının, yürütmenin, bürokrasinin Ak Parti‘nin emriyle çalıştığını iddia eden Kışanak, devletin bütün kurumlarının Başbakan ve Tayyip Erdoğan’ın otoriter, ırkçı anlayışı içinde çalıştığını ve bu anlamda meşruiyetini yitirmiş bir devlet olduğunu söyledi.

Hitler’in ruhunun Ak Parti iktidarında yaşadığını savunan Kışanak, Uludere‘de ‘devlet hesap vermez’ zihniyetiyle hareket edildiğini ifade etti. Başbakan’ın sabahtan akşama kadar duyduğu lafları söylediğini belirten Kışanak, “Katil kim, emri kim verdi. 5 aydır devlet kapatmak için uğraşıyor. Bunun hesabını sorarız.” dedi.

Başbakanın fazlaca edebiyat yapmamasını isteyen Kışanak, 53 kişinin Ak Parti iktidarı döneminde demokratik gösteri hakkını kullandı diye Başbakan’ın emriyle polisin katlettiğini iddia etti. Katillerin Başbakan’ın kolunun kanadının altında olduğunu ileri sürün Kışanak, 265 sivil vatandaşın katledildiğini savundu. Kışanak, rakamların insan haklarının rakamları olduğunu ifade etti.

Başbakanın saltanat sürdüğünü ve kimsenin acıları üzerinden siyaset yapmamasını isteyen Kışanak, Uludere olayının arkasında bizzat Başbakan’ın olduğunu gösterdiğini iddia etti.

Başbakanın ‘Ölü sevici’ ifadesini de ağır bir dille eleştiren Kışanak, “Bu kavram bir sapkınlıktır, seviyesiz bir siyaset yapıyor bu Başbakan. 34 insana da en büyük hakarettir. Ölü bedenlere yapılmış bir hakaret ve tecavüzdür. Bu ne terbiyesizlik, bu ne utanmazlık, aile terbiyesi de mi görmedin?” şeklinde konuştu.

Başbakanın ifadelerini eksiksiz tamanını kendisine iade ettiğini dile getiren Kışanak, Uludere‘de hiçbir gerekçenin Başbakanı kurtaramayacağını ve bunun hesabını vereceğini söyledi. “Sen derman değilsin ki sen belanı arıyorsun.” diyen Kışanak, çözüm konusunda onlarca çözüm olduğunu ifade etti.

Yapılanlar karşısında yüreği öfke dolduğu için bedenini ateşe veren ancak yanı başındaki suya atlamayan gençlerin olduğunu dile getiren Kışanak, Uludere konuşulduğu tartışıldığı için Başbakan’ın rahatsız olduğunu belirterek konuşanların susturulmak istendiğini savundu. Basında birkaç namuslu kalem olduğunu ve onlara ‘tasma’ ifadesini kullandığını ifade eden Kışanak, Başbakan’ın konuşmasıyla herkesi susturmak istediğini, ancak kendilerinin susmadıklarını bundan sonra da susmayacaklarını vurguladı. Sezai Karakoç‘un şiirini okuyan Kışanak, “Bir adet bakan çıkıp figüran diyor.” ifadelerini kullandı.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI