“Herkes ana dilini konuşabilmeli, kültürünü yaşayabilmeli”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Üsküp’te Belkıs Kılıçkaya’nın sorularını yanıtladı

Üsküp Sultan II. Murat Camii avlusunda gerçekleşen yayında Görmez, İslamiyet’te kavmiyetçilik, azınlıklara ve ana dile bakış, cuma hutbelerinin sosyal boyutu ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın özerkliği konularında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Altı ayda bir toplanarak İslam dünyasının sorunlarını konuşan diyanet işleri başkanları, bu kez Balkanlar’daki vakıf mallarının Diyanet’e iadesi hakkında kararlar almak üzere Üsküp’te buluştu. Makedonya başbakanı ve cumhurbaşkanı tarafından ağırlanan Diyanet işleri başkanları, toplantıların neticesinde kararlarını devlet yetkilileriyle de paylaştılar.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, tarihte kavmiyetçiliğin dozunun oldukça yüksek olduğu Balkan topraklarındaki etnik çatışmalar konusunda, Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nde sarf ettiği “Hepiniz Adem’densiniz; Adem de topraktandır” sözlerini örnek verdi. Bazı Türklerin bahsettiği, “Allah
Türkler’i, Kürtleri yönetsin diye yaratmıştır” fikrinin yanlışlığına değinen Görmez; hiçbir ırkın bir başkasını küçümsemesinin ya da bir diğerine üstünlük kurmasının İslam açısından söz konusu olamayacağını belirtti.

Görmez’e göre her ülkenin, kendi yönetimi altındaki tüm kavimleri koruması İslamiyet açısından oldukça önemli. Türkiye’de yaşanan etnik soruınlara İslam’ın bakış açısını ise, yine Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicreti sırasında sarf ettiği sözlerle açıkladı: “Her kim müslümanların güvencesi altında yaşamayı kabul etmiş bir gayrimüslüme eziyet ederse bana eziyet etmiş olur. Bana eziyet eden, Allah’a eziyet etmiş olur.”

Görmez, geçtiğimiz Ocak ayında Cumhurbaşkanı Gül’ün Diyarbakır ziyareti esnasında okunan Cuma fetvasında geçen Hucurat Suresi’ne de değindi. Hucurat Suresi’ne göre farklı ırklar birbirleriyle bilgi alış verişinde bulunabilsinler, ortak tecrübeleri etrafında medeniyet kurup; kardeşçe yaşayabilsinler diye yaratıldı.

İslam’ın ana dil konusunda son derece eşitlikçi olduğunu belirten Görmez, herkesin kendi ana dilini, örfünü, kültürünü en güzel biçimde ifade ederek yaşaması gerektiğini belirtti. Dünyanın gündeminden son 200 yıldır mikro milliyetçiliklerin meydana getirdiği tahribatı, yarayı sarabileceği en büyük kudretin, gücün İslam’da var olduğunu aktardı.

Türkiye’de 2007 yılına kadar her cuma merkezi hutbeler okunuyordu. Son dört yıldır ise, her şehir ya da ülkenin gündemi, sorunları, ihtiyaçları doğrultusunda, farklı hutbeler okunuyor. Her ilde din insanları, araştırmacılar, edebiyatçılardan oluşan bir grup bir araya gelerek; hutbenin içeriğini belirliyorlar.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI