Her gün temas halinde olduğumuz mikrop yerleri

Mikroplar her yerde ! Gün içeresinde girdiğimiz bütün ortamlarda sürüyle mikrobu bunyemizde taşıyıp barındırıyoruz.Bi o kadarını da çevreye bulastiriyoruz.

Mikroplar en çok her gün hasir nesir oldgumuz yerlerde barinir.Lavabolar,tuvaletler,banyolar,kapilar….Evdeki mikroplar dışarda olan mikroplardan daha çok tehlikeli aslında.Disarda gösterdigimiz titizligi evimizde göstermiyoruz.

Öncelikle lavobomuzdan çok , tuvaletimizi daha çok yikamali ve dezenfekte etmeliyiz.Mikroplar nemli ortamlarda daha çok barinip , yayılırlar.(lavabo borusu, havlular gibi ..)

Diğer bir mikrop yuvasi mutfağımızdaki bulaşık bezi ve sungeridir.Tezgahta kullandığımız havlular da adeta mikrobu mıknatıs gibi çeker.Cozum olarak bulaşık bezini ve havlusunu çamaşır suyuyla sık sık yıkamak.

Mutfak için geçerli olan mikroplar,banyo da da aynıdır.Banyo da kullandığımız havlu nemli kaldigi için yine mikrop yuvasidir.Hele ki kişisel olarak kullanmıyorsak diğer insanlarla bir çok şeyi paylaşıyoruz demektir.Havlularimiz bize özel olmalı ve sık sık yikamaliyiz.

Sıvı sabun temizlik ürünü olarak biliriz.Fakat mikroplari dezenfekte etmez sadece mikroplarin toplanmasını önler.Bu yüzden sıvı sabun kabıni kullandıktan sonra iyice yikamaliyiz.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Renge göre cinsellik Renge göre cinsellik

Evimizde kullandigimiz eşyalar,seçmiş ve beğenerek giydigimiz kıyafetler,araba rengi,toka ,çanta rengi ve birçok seçtiğimiz renkler cinsel kisiligimiz hakkinda ip uçları...

DEVAMI
Sohbet ederek tedavi olmak Sohbet ederek tedavi olmak

Sohbet ederek tedavi olmak mümkün mü? Sohbet etmek kişiyi rahatlatır mı? İnsanoğlu yaratıldığı günden itibaren tüm duygularını konuşarak ifade etmiştir.Adem...

DEVAMI
Tripofobi nedir? Tripofobi nedir?

Tripofobi nedir? Gözenekli yapılara sahip eşyalara dokunmaya çekiniyormusunuz.Onlara korkulu gözlerle mi  bakıyorsunuz.O zaman sizde tripofobi korkusu var demektir. Asıl anlamı gözenekli...

DEVAMI