Hemen iptal, acil yeni sınav!

Ailelerle birlikte milyonlarca kişinin kaderini tayin eden bir sınav bu kadar şüpheyi kaldıramaz. Uzmanları dinleyin, yapılacak tek şey var

27 Mart’ta yapılan YGS milyonlarca genci ve aileleri etkileyecek bir şaibe altında. Bu yıl ilk kez uygulanan kişiye özel soru kitapçığında bulunan şifreleri kriptologlar ve matematikçiler doğruluyor. Eğitimciler de gençlerin bu psikolojiyle ikinci sınava girmelerinin sağlıklı olmayacağı konusunda hemfikir.

Aşağıda ayrıntılarıyla okuyacağınız açıklamaların ışığında, bu sınavın iptal edilmesi, gençlerin geleceklerini şekillendirecek sınavın yeniden yapılması gerektiğini söylüyoruz. Bu karar acilen alınmalı. Her geçen gün gençlerin üzerindeki sınav stresi artıyor, bu kadar şaibe altında yapılacak ikinci sınav onca emeğin çöpe gitmesine neden olabilir. Sorunun tek çözümü var: Sınavı iptal etmek.

HABERTURK.COM’a konuşan eğitimciler ve konuyla ilgili görüş belirten kriptologlar ve matematikçiler uyarıyor:

İPTAL ETMEK AKILLICA OLUR
Öğrencilerin içinde bulunduğu psikolojik duruma dikkat çekken eğitimci Cihat Şener, “Sınavı iptal etmenin akıllıca olacağını, aksi durumun etik olmayacağını” söyledi.

Şener, önerilerini “Bu konuda asıl fikir belirtmesi gereken öğrenci. Beni bundan sonrası ilgilendiriyor. Bundan sonrasına ait seçenekler; iptal edilirse ya yeniden sınav yapılır ya yeniden sınav yapılmaz. Yeniden sınav yapılırsa bu bir ay ertleme demek, çok tatsız bir durum. İptal edilir, YGS tekrarlanmazsa LYS esas alınmalı ama soruların yarısı LYS, yarısı da YGS düzeyinde olmalı.” şeklinde sıraladı ve şöyle devam etti: “Bu sınavın iptaliyle yetinmemeli. Bu iddialara açıklık getirilmelidir. ‘Acemeliğimize geldi’ açıklamasıyla yetinilmemelidir. Sınav iptal edilmezse etik olmaz, edilmesi daha akıllı olur. Çocukların keyfi kaçmış zaten.”

ELLERİNE YÜZLERİNE BULAŞTIRDILAR
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise sınavın iptal edilmesinin yanı sıra, ÖSYM yönetiminin de gitmesi gerektiğini söyledi.

Koncuk şunları söyledi: “Önce ÖSYM Başkanı derhal görevi bırakmalı. Başkanın yapacağı bir sınava artık vatandaşımızın güven duymayacağı açıktır. Bu ekibin acemelik ötesi bir tavır sergilediklerini, hem soru kitapçıklarının hazırlanması aşamasında hem de şifre iddiasından sonra gördük. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Önce başta Başkan Ali Demir, bu ekip gitmeli.

Elbette sınav sonuçları artık vatandaşlarımızın güven duymadığı sonuçlardır. Dolayısıyla bu sonuçlara göre öğrenci yerleştirmek bir takım kaygıları beraberinde getirecektir. Bu sınavların yenilenmesi gerekir.

Teknik olarak LYS sonuçlarına göre öğrenci albiliriz. Ama adil olmaz LYS biraz daha farklı bir sınav. Tek şans vermek gibi de değerlendiririyorum. Sınavın yenilenmesi, süreci belki bir ay uzatabilir ama sağlıklı sonuçlar elde edilmiş olur.

MATEMETİKÇİLER VE KRİPTOLOGLAR NE DİYOR

Türkiye’nin önde gelen matematikçilerinden Prof. Ali Nesin, şifreyi herkesin anlayabileceği şekilde açıklıyor: En büyük cevabın sağındaki şıkkı işaretle, 23 soru cepte! Üstelik bu yöntem sadece matematikte değil, sayısal şıkların bulunduğu diğer testlerde de geçerli olacağını söylüyor.

Taraf Gazetesi’ne konuşan Nesin, “Sınava şaibe düştüğünü, kasıt da olsa beceriksizlik de olsa her iki durumda da sorumluların istifa etmesi” gerektiğini vurguladı. Ali Nesin kuşkular nedeniyle “belli bir puanın üstünde puan almış adayların kitapçıklarının” kontrol edilmesi gerektiğini savundu.

ESKİ SİSTEM DAHA SAĞLIKLI
ODTÜ Kriptoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melek Diker Yücel de Ali Nesin’in söylediklerini doğruladı ve ÖSYM’nin kişiye özel soru kitapçığı yöntemini eleştirdi:

“Bundan sonra eskiden olduğu gibi 10 soru kitapçığına bağlı kalınmalıdır. Kişiye özel soru kitapçığı kesinlikle kullanılmamamlıdır. ÖSYM bu yöntemi değiştirmezse önümüzdeki sınavlarda öğrenci şifre aramaya başlayacaktır. Benim kanım bu sınav kesinlikle iptal edilmelidir ve 10 soru kitapçığına geri dönülmelidir.

SİSTEM HATALI
ODTÜ Kriptoloji Bölümü Ana BilimDalı Başkanı Prof. Dr. Ersan Akyıldız “Şifreleme olduğu ortaya çıktı. Bu sistemin ürettiği bir yanlış, sınav iptali olmasın için yeterliydi” sözleriyle bu bilgiler ortaya çıkmasa bile sınavın iptal edilmesi gerektiğini savundu. Prof. Gül’ün de kabul ettiği “Z5Medyan” veya “Beşli Tekrar”, “Çember çevirme” olarak da isimlendirilen şablon uygulandığında doğru yanıtlara ulaşılması “sınavın iptali için iki neden de hazır” söylemlerini güçlendirdi.

TESADÜF OLAMAZ
Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Baykal ise şifre iddialarının “tesadüfle” açıklanamayacağını söyledi. Prof. Baykal, sınavın iptal edilip LYS ile yerleştirme yapılması gerektiğini söyledi.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI