HAZAR’DA ADACIKLAR ŞEHRİ KURULUYOR

hazarda adaciklar sehri kuruluyor 440370h - HAZAR’DA ADACIKLAR ŞEHRİ KURULUYORAzerbaycan, Hazar’ın sahilinde maliyeti 100 milyar doları bulması planlanan yeni dev yerleşim alanları inşa edecek.
Projede ilk olarak yerleşim alanı olarak düşünülen deniz doldurulacak. Ada şeklinde tasarlanan dev yerleşim alanının ismi ise İngilizce Khazar Islands (Hazar Adaları) olacak. Projenin başta Arap sermayesi olmak üzere birçok yatırımcının ilgisini çektiği ifade ediliyor.

Projenin icracısı konumundaki Avesta Consern’in Başkanı İbrahim Nehremli, basına yaptığı açıklamada , bu konuda şimdiye kadar yapılan yatırım anlaşmalarının 500 milyon dolar civarında olduğunu bildirdi. Nehremli’’ Şu anda potansiyel yatırımcılarla görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzdeki günlerde projeye katılım ile ilgili görüşme yapmak için Suudi Arabistan prenslerinden biri Bakü’ye gelecek. Ayrıca, Kasım ayında Çek Cumhuriyeti’nden PSG, Çin’den Eximbank, Türkiye ile Dubai’den bazı bankalar ve büyük ölçekli şirketlerinin temsilcileri görüşmeler yapmak üzere Azerbaycan’a gelecekler’’dedi.

Nehremli Ekim ayı içerisinde İstanbul’da Türk yatırımcılar ile de bir araya geldiklerini ve yaklaşık 50 milyon Euro civarında yatırım konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Yakın bir zamanda resmi anlaşmanın da imzalanacağını belirten Nehremli Türk şirketlerinin yaptıkları yatırımla projedeki 6 binanın veya toplam 200 bin metrekare kapalı alanın inşasını maliyeleştirdiklerini ifade etti.

100 MİLYAR DOLARLIK PROJE

Hazar Denizi’de dolgu usulüyle oluşturulacak 41 farklı ada üzerinde inşa edilecek olan Khazar Islands ‘ın maliyetinin 100 milyar dolar olduğu bildirildi. Toplam inşaat alanı 3 bin hektar olacak projede 19 adet yerleşim alanı yer alacak. 2023 yılında tamamlanması planlanan projeyle 1 milyon insanın iskanı hedefleniyor. Projede yüksekliği bin metreden fazla olan bir gökdelen, havaalanı, alışveriş merkezleri, üniversite kampusu, okullar, hastaneler, tiyatro salonları, Formula 1 yarışları için pist ve yaşam alanları inşa edilecek.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI