mobil-sohbet

Hayatımızın Bir Parçası Haline Gelen Mobil Sohbet

Sohbet sitelerinin insanlara tanımadığı kişilerle tanışma, sohbet etme ve belki de yepyeni arkadaşlıklara yelken açma imkanı sunmasıyla birlikte milyonlarca insan hayatının aşkını dijital ortamda aramaya başladı. Canlı sohbet siteleri kameralı Chat seçenekleriyle web tarayıcı üzerinden sohbet imkanı sunarken, geçen zaman içinde bu dijital sohbet alışkanlıkları sosyal medyaya kaydı. Sosyal hayatında binlerce kişiyle bir arada yaşayan şehir insanı hayatının aşkını etrafında aramak yerine elindeki mobil cihaz ile sosyal medyada aradığından, modern insan günden güne daha da yalnızlaşmaya başlamış durumda. Mobil cihazların her an internete bağlı olmayı sağlaması ve servis sağlayıcıların da son derece cüzi meblağlar karşılığında tüm ay sınırsız olarak sosyal medya uygulamalarından faydalanma imkan sunması, milyonlarca insanın sürekli olarak çevrimiçi olmasına neden oluyor.
Herkesin 7/24 çevrimiçi olduğu sosyal medya yeni insanlarla tanışarak yepyeni arkadaşlıklara yelken açmak için kullanıldığı gibi, mevcut arkadaşlarla görüşmek için de kullanılıyor. Gün içinde başına gelenleri, duyduğu son dedikoduları, sıkıntılarını, işle ilgili sorunlarını eskiden bir araya gelerek bir acı kahveyle birlikte paylaşan arkadaşlar artık sosyal medya üzerinden dertleşiyor. Gün içinde gittiği her yeri konum paylaşımı yaparak ve yediklerini dahi fotoğraflayarak sosyal çevresiyle paylaşan insanlar, dışardan bakıldığında akıllı telefonu ve tableti dışında hiçbir şeye ihtiyacı yokmuş gibi görünüyor. Tüm bu mobil alışkanlıkların şekillenmesindeyse şüphesiz mirc sohbet günlerinde, bilgisayar başında geçen uzun saatlerin ve internette sohbet etmenin bir alışkanlığa dönüşmesinin büyük etkisi var.
İnsanların modern teknoloji nedeniyle aslında daha da yalnızlaştığından bahseden birçok araştırma bulunurken, bu hızlı iletişim imkânları sosyal hayattan ziyade insanları dijital ortamda aktif olmaya yönlendiriyor. Sosyal bir canlı olan insan sürekli olarak çevresiyle etkileşim içinde olma ihtiyacı hissettiğinden, sosyal hayatındaki yalnızlığın neden olduğu boşluğu bir şekilde internette faal olarak doldurmaya çalışıyor. Arkadaşlarıyla sohbet etmek için kullandığı sosyal medya araçları sebebiyle çevresiyle yüz yüze görüşmeyen insanlar, hayatının aşkını da çevresinde değil mobil cihazıyla erişim sağladığı sosyal medyada ve arkadaşlık sitelerinde arıyor. Hal böyle olunca da insanlar birbirine giderek daha da fazla yabancılaşıyor.

1 cevap

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir