“Hackerlar Tanrı’nın işini yapıyor”

Vatikan’daki bir dergi hackerlara sahip çıktı!

Vatikan’da yayımlanan bir dergi, bilgisayar hackerlarının klasik anlamdaki Hristiyan değerlerini kucakladıklarını ve yaptıklarının olumsuz algılanmaması gerektiğini söylüyor.

Cizvit papaz Antonio Spadaro’nun Vatikan dergisi Civilta Cattolica’da yazdıklarına göre hackerlar internet üzerinde yaptıkları istismarı “Tanrı’nın ‘yaratma’ kavramına katkıda bulunmanın bir formu” olarak görüyorlar.

“Problem çözmek için kullandıkları neşeli ve akılcı uygulamaları”, kar amacı gütmemeleri , otorite ve rekabete karşı duruşlarıyla; hackerların, Hristiyanlığın öğretileriyle bağlantılı olduğunu savunuyor Spadaro.

“Ateşin altında kontrol, rekabet ve mülkiyet vardır” diyen Spadaro, hackerların kafa yapılarında “net bir ilahi köken” olduğuna dem vuruyor. (Teknoloji yazarı Eric S. Raymond’dan alıntı yapacak olursak Spadaro hackerların daha önce yapılan bir yapıyı bozarak kullanıma açan “cracker”larla karıştırılmaması gerektiğine de dikkat çekiyor.)

Ancak, ilahi hackerlık teorisinde küçük ve ironik bir kırılma noktası da mevcut: Hiyerarşiye olan bakış açıları. Spadaro Katolik Kilisesi’nin hiyerarşi kavramı ve hackerların herhangi bir hiyerarşiye karşı olmaları arasında bir çelişki olduğunu itiraf ediyor.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir