“Hackerlar Tanrı’nın işini yapıyor”

Vatikan’daki bir dergi hackerlara sahip çıktı!

Vatikan’da yayımlanan bir dergi, bilgisayar hackerlarının klasik anlamdaki Hristiyan değerlerini kucakladıklarını ve yaptıklarının olumsuz algılanmaması gerektiğini söylüyor.

Cizvit papaz Antonio Spadaro’nun Vatikan dergisi Civilta Cattolica’da yazdıklarına göre hackerlar internet üzerinde yaptıkları istismarı “Tanrı’nın ‘yaratma’ kavramına katkıda bulunmanın bir formu” olarak görüyorlar.

“Problem çözmek için kullandıkları neşeli ve akılcı uygulamaları”, kar amacı gütmemeleri , otorite ve rekabete karşı duruşlarıyla; hackerların, Hristiyanlığın öğretileriyle bağlantılı olduğunu savunuyor Spadaro.

“Ateşin altında kontrol, rekabet ve mülkiyet vardır” diyen Spadaro, hackerların kafa yapılarında “net bir ilahi köken” olduğuna dem vuruyor. (Teknoloji yazarı Eric S. Raymond’dan alıntı yapacak olursak Spadaro hackerların daha önce yapılan bir yapıyı bozarak kullanıma açan “cracker”larla karıştırılmaması gerektiğine de dikkat çekiyor.)

Ancak, ilahi hackerlık teorisinde küçük ve ironik bir kırılma noktası da mevcut: Hiyerarşiye olan bakış açıları. Spadaro Katolik Kilisesi’nin hiyerarşi kavramı ve hackerların herhangi bir hiyerarşiye karşı olmaları arasında bir çelişki olduğunu itiraf ediyor.

Etiketler:

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Mobil Sohbet Nasıl Yapılır Mobil Sohbet Nasıl Yapılır

Mobil sohbet etmek için bir çok alternatif vardır.İstediğiniz her yerden bağlanabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Canınız sohbet etmek...

DEVAMI
Mobil sohbet teknolojisi Mobil sohbet teknolojisi

Mobil sohbet teknolojisi günümüzde popüler hale gelmeye başladı.Her geçen gün mobil kullanım alanları artıyor.Buna paralel olarak sohbet siteleri mobil...

DEVAMI
Domain seçimi nasıl olmalıdır? Domain seçimi nasıl olmalıdır?

Bir web sitesi kurmak isterseniz ilk önce bir domain sahibi olmalısınız.Peki domain seçerken nelere dikkat edilmelidir.Kuracağınız web sitesine uygun...

DEVAMI