GÜLAY GÖKTÜRK’TEN “ON NUMARA” ANALİZ

Liberal görüşleri ile bilinen Gülay Göktürk, her PKK saldırısı sonrası “PKK ile müzakereyi” salık verenlere bir hatırlatmada bulundu.
Aktifhaber/Özel

Türkiye zor bir haftayı geride bıraktı. Terör örgütü PKK’nın Antep’te sivillere yönelik bombalı saldırısı hala hafızalarda. PKK bir yandan konjönktürden yararlanmak için Türk-Kürt çatışması çıkarmaya yönelik eylemler yaparken, diğer taraftan da bölgede her ne kadar KCK operasyonları ile etkisi biraz kırılsa da Kürt halkına zulmetmeye devam ediyor.

PKK KORUCU SİSTEMİ Mİ KURUYOR

Geçtiğimiz hafta bazı köşe yazarlarının paylaştığı bilgilere göre PKK özellikle Şemdinli’nin köylerinde halkı silaha sarılmaya zorladığı ve bunun için tehdit ettiği ortaya çıktı.

HALKI ZORLA AYAKLANDIRMAYA ÇALIŞIYOR

Gönüllü “halk ayaklanmasını” başlatamayan PKK zorla halkı ayaklandırma çalışıyor. Aslında bu bile PKK’nın hayalini kurduğu “özerk bölge” yönetiminin Kürt halkına ne vadettiğini ortaya koyması bakımından önemli.

DEVLET HALKINI KORUMALI

Liberal görüşleri ile bilinen Gülay Göktürk haftasonu bu konuda önemli bir yazı kaleme aldı. Normalde liberal yazarların devletçi politikaları olumlamadığı bilinir. Ancak Göktürk, yazısında “şimdi güçlü devlet zamanı” diyerek, devletin asli görevini yani “Halkın canını, malını, özgürlüğünü güvence altına almak söz konusu olduğunda” devletten yana olunması gerektiğini belirtti.

KCK OPERASYONARI ÇOK ÖNEMLİ

KCK operasyonlarının ne kadar önemli olduğuna vurgu yapılan yazıda Göktürk, “Eğer şimdiye kadar bölge halkı PKK’dan gelen bu baskıları engelleyebilen “güçlü bir devlet”i arkasında bulabilseydi, ona güvenebilse ve bu güven içinde korkmadan tavır alabilseydi durum çok farklı olabilirdi.” tespitinde bulundu.

DEVLET KÜRT VATANDAŞINI PKK’DAN KORUMALI

Devletin gelinen nokta neler yapması gerektiği üzerinde de duran Göktürk, devletin, hükümetin artık Kürtlerin kimliklerine saygı göstermesi, Kürtlere baskı yapmaması, onların haklarını tanımasının yetmediğini, devletin bunları yaparken aynı zamanda PKK’dan Kürtlere yönelik saldırıları da gögüslemesi gerektiğini vurguladı.

KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜM REÇETESİ

Hemen her PKK saldırısı sonrası terör örgütü yerine devleti “güvenlikçi politika” yürütmek itham eden “müzakereci libarelleri” de eleştiren Göktürk, “Kürt sorununun savaşarak çözülemeyeceği, mutlaka siyaset yoluyla çözülmesi gerektiğini söyleyenler başta olmak üzere herkesin PKK’nın Kürtler üzerindeki baskısı alt edilmeden siyaset yoluyla çözümün olmayacağını da görmesi lazım.” dedi

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI