GRİP AŞISI KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Kanadalı bilim insanlarının gerçekleştirdiği en son araştırmalar, grip aşının birden çok faydası olduğunu ortaya koydu.
Bilim insanları, grip aşısının ana amacına hizmet etmesinin yanı sıra kardiyovasküler sistemin de sağlıklı kalmasını, böylece kalp krizi ve felç riskinin azalmasını sağladığını belirtti. Kanada’nın Toronto Üniversitesi’nden Dr. Jacob Udell ve ekibi, 1960 yılına uzanan klinik verilerini inceleyerek yaptığı araştırmada, grip aşısının önemli bir kalp rahatsızlığını plasebo tedavisine kıyasla yarı yarıya azalttığını ortaya koydu. Kanada Kalp ve Felç Derneği tarafından yayımlanan raporda yer alan çalışmaya göre, grip aşısı kalp veya kalple bağlantısı olmayan hastalıklardan ölüm riskini de yüzde 40 azaltıyor.

Dernekten yapılan açıklamada, “3.227 hastanın verileri incelenerek yapılan araştırmada, grip aşısı sayesinde kalp krizi ve felç riskinin kapl hastalığı bulunan ve bulunmayan kişilerde yüzde 50 azaldığı görüldü. Verileri incelenen hastaların yarısının grip aşısıyla, yarısı ise plasebo ile tedavi edildi” ifadeleri kullanıldı.

Araştırma, grip aşısının sadece soğuk algınlığını azaltmakla kalmadığını ve kalp krizi riskini de düşürdüğünü savunurken, öldürücü olmayan kalp rahatsızlıklarının azalmasında da rol oynadığını ortaya koydu.

DİĞER ARAŞTIRMALAR BENZER SONUÇ VERDİ

Udell ve ekibinin yaptığı araştırmaya benzer olarak, Kanada Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi’nde yütürülen çalışma da grip aşısının kalp pili kullanan hastalara da olumlu etkide bulunduğu anlaşıldı. Dr. Ramanan Kumareswaran ve Dr. Sheldon Singh tarafından 1 Eylül ve 31 Kasım 2011 tarihleri arasında yapılan araştırmada, yaşları 70 ile 74 arasında değişen 230 hastaya grip aşısı olup olmadıkları soruldu.

Hastaların yüzde 78’i (179 kişi) aşı olduğunu söylerken, geride kalan yüzde 22’lik grup (51 kişi) aşı olmadığını belirtti. Aşı olmayanların yüzde yüzde 10.6 ile 13.7 ile arasında daha fazla kalp pili tedavisi gördüğü anlaşıldı.

Dr. Singh, “İlginç olan bulgu, kalp hastalıklarıyla mücadele de başarılı olan hastaların grip aşısı sayesinde sağlıklarını daha iyi koruyabilecekleri… Ülke genelinde yapılacak araştırmalarla aşının etkisini daha iyi anlamak istiyoruz” dedi.

Sunnybrook Sağlık Bilimleri Merkezi, 2012 başında British Columbia ve Quebec eyaletlerinde gerçekleştirdikleri anketlerde, 2011 yılında bu eyaletlerde yaşayan nüfusun sadece yüzde 36’sının grip aşısı olduğunu ortaya çıkardı. Kanada Ulusal Bağışıklık Danışma Komitesi, 2008’de kronik sağlık sorunu bulunan 18-65 yaş arasındaki nüfusun sadece yüzde 35’inin aşı olduğunu tespit etmişti.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI