GRİP AŞISI İÇİN EN UYGUN ZAMAN

Mevsim nedeniyle artış gösteren gripten korunmanın en etkili yollarından biri de aşı olmak. Aşının erken dönemde yaptırılması bağışıklığın güçlendirilmesi açısından önemli.
Hastalığı taşıyan kişilerin öksürmesi veya hapşırmasıyla havaya yayılan damlacıklarla ve doğrudan temasla bulaşan grip, kapı kolları, bilgisayar klavyeleri, telefonlar gibi ortak kullanılabilecek eşyalar da bulaşabiliyor.

Grip, bir virüs hastalığı, antibiyotik tedavisine yanıt vermiyor.”Hastalara bol sıvı almaları, yatak istirahati ve belirtilere yönelik ilaçlar önerilir” diyen Dahiliye Uzmanı Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu, virüse yönelik ilaçların erken dönemde faydalı olduğunu söyledi.

Gripten korunmak için gripli kişilerle temastan kaçınmak, elleri sık sık yıkamak, kapalı, kalabalık ortamlardan uzak durmak ve aşı yaptırmak etkili oluyor. Grip virüsü sürekli tip değiştirdiği için Dünya Sağlık Örgütü’nün her yıl, sık görülen virüs tiplerini belirlediğini ve aşının buna göre hazırlandığını belirten Dr. Karagözoğlu, grip ve grip aşısı hakkında şu bilgileri verdi: “ Aşı, 3 tip ölü virüs içerir. Uygulandıktan sonra etkisinin ortaya çıkması 10-15 gün kadar bir süre alır. Bu nedenle sonbahar başlarında yapılması önerilir. Tüm kış boyunca yapılmasının bir sakıncası yoktur, erken yapılmasının nedeni, bağışıklığın bir an önce başlamasının sağlanmasıdır. Bu arada, çoğunlukla koruyucu olsa da grip aşısı yapılması, kişinin o yıl asla grip olmayacağı anlamına gelmez. Aşının koruyuculuğu, yüzde 60-80 arasında değişmektedir.”

GRİP AŞISI YAPTIRMASI GEREKEN RİSK GRUPLARI

• 65 yaşın üzerindekiler,

• Bazı akciğer hastalığı olanlar (astım, kronik bronşit gibi),

• Kronik kalp ve damar hastaları,

• Şeker hastaları,

• Kan hastalığı olanlar,

• Bağışıklığı baskılanmış kişiler (uzun süreli kortizon kullanımı, AIDS, kanser tedavisi görenler gibi),

• Bakım/huzur evlerinde kalanlar ve burada çalışan personel,
• Sağlık personeli,

• Hamileler kendi doktorları önerirse gebeliğin 2. veya 3. haftası yaptırabilir.

YUMURTA ALERJİSİ OLANLAR DİKKAT

Nadiren de olsa özellikle yumurta alerjisi olanlarda, grip aşısının ciddi alerjik reaksiyon riski taşıdığını belirten Karagözoğlu, “Aşının içeriğine alerjisi bulunanlar, “Guillain-Barré Sendromu” adı verilen nörolojik bir hastalığı olanlar ve aşı yapılacağı zaman ateşli bir hastalık geçirmekte olanların da, rahatsızlıkları düzelene kadar aşıyı ertelemesi önerilmektedir” dedi.

GRİP AŞISININ YAN ETKİLERİ NELER?

Dr. Karagözoğlu’na göre, grip aşısı canlı olmayan virüs içerdiğinden aşıya bağlı olarak grip geçirmek mümkün değil. Aşı yapılan bölgede ağrı, kızarıklık ya da şişme, kas ağrıları, kırgınlık hissi, hafif ateş, aşının yan etkileri arasında sayılıyor.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI