GIDA FİRMALARININ SON OYUNUNA DİKKAT!

Gıda ürünlerine yönelik denetimlerin artması üzerine yeni sahtekarlık yollarına başvurulmaya başlandı.
Firmalar ürünlerinin üzerine üretim tarihi olarak ileri bir tarihi basıyor. Tüketiciler Birliği ise vatandaşı uyarıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tağşiş ve taklit üretim yapanları deşifre etmesinin ardından Sağlık Bakanlığı da kusurlu üretim yapan damacana su firmalarını ifşa etti. Yiyecek ve içecek sektöründe denetimler artsa da sahtekarlar yeni yolları bulmaya devam ediyor. Son olarak, firmaların gıda ürünlerinin üzerinde yer alan üretim tarihinde hile yaptığı ortaya çıktı.

Bugün’e göre; Ürünlerin üzerine üretim tarihi olarak ileri bir tarih basılıyor. Marketten 15 Ağustos’ta satın alınan yumurtanın paketinde üretim tarihi olarak 17 Ağustos gösterildi. Ürünün üzerinde yer alan paketleme tarihi ise 18 Ağustos 2012. 3 gün önce gelmiş 15 Ağustos tarihinde Gaziantep’teki bir marketten yumurta satın aldığını belirten Yusuf Çopur, eve geldiğinde ürünün üzerindeki üretim tarihini fark ettiğini kaydetti.

Yumurtaları satın aldığı markete gidip durumu aktardığını söyleyen Yusuf Çopur, “Marketteki görevli yumurtaların 3 gün önce geldiğini söyledi” dedi. Firmanın Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde satış yaptığını kaydeden Çopur, “Tadında bir farklılık yoktu. Zaten yedikten sonra tarihi dikkatimi çekti” diye konuştu. Tüketiciyi kandırıyorlar Yumurta Üreticileri Birliği (YUM-BİR)Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, yumurtada yaşanan sahtekarlık olayının tamamen tüketiciyi kandırmaya yönelik olduğunu belirtti. Yumurtaların üretildiği gün çiftliğin bulunduğu bölgede satışa çıkabileceğini ifade eden Sungur, “Ancak ambalajın üzerinde ileri bir tarih yer alması hiledir” şeklinde konuştu.

YOĞURTTAN DA ŞİKAYET VAR

Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu, yumurta dışında ayran, yoğurt ve meyve suyu gibi ürünlerde de kendilerine tüketicilerden benzer şikayetler geldiğini bildirdi. Çürükler ayıklanmalı Sirkülasyonu hızlı olan ve kısa sürede tüketilmesi gereken ürünlerde bu tür sahtekârlıkların yapıldığını ifade eden Kalyoncu, “Firmalar zaman kazanmak için bunu yapıyor. 4 yıl önce TBMM lokantasında da ayranla ilgili benzer sorun yaşanmıştı“ dedi.

Vatandaşın güveninin istismar edildiğini ifade eden Kalyoncu, “Tüketicilerimiz bu tür ürünleri satın aldıkları tarihi de ispatlayarak Sağlık Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na şikayet etmeli. Bu yolla ürünün toplatılması ve firmanın ceza alması sağlanabilir. Mutlaka bu firmalar şikayet edilmeli ve çürük yumurtalar ayıklanmalı” diye konuştu.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI