Gardiyanlardan ”Biz pe….nk miyiz?” isyanı

“Mahrem Oda” için mahrem kurallar olacak… Gardiyanlar kızgın !
Hükümlere eşleriyle en az 3 ayda bir 3 saat özel hazırlanmış bölümlerde görüşme izni veren tasarının Meclisʼte kabul edilmesiyle birlikte gözler mahrem görüşmenin hangi koşullarda gerçekleşeceğine çevrildi.

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre, Kanun Resmi Gazeteʼde yayımlandıktan iki ay sonra yürürlüğe gireceği için Adalet Bakanlığı bürokratları yönetmelik üzerinde çalışmalarını hızlandırdı. Tartışmalı konuların da bulunduğu yönetmeliğin ayrıntıları şöyle:

GARDİYANLAR MAHREM ODANIN YAKINDA OLACAK

Kanun maddesinde, “…ceza infaz kurumu personelinin yakın nezareti olmaksızın…” denildiği ve görüşmenin mahremiyetine zarar vereceği için gardiyanlar mahrem odanın önünde veya yanında, içeriye kulak kabartacak şekilde beklemeyecek ancak güvenlik riskine karşı özel odanın yakınında bir yerde bulunacak.

TEMİZLİĞİ KENDİLERİ YAPACAK

Odanın temizliğini, en son kullanan mahkûm ve eşi yapacak. Pis bırakan bir sonraki hakkından yararlandırılmayacak.

KANTİNDE PREZERVATİF SATILACAK

Dışarıdan prezervatif güvenlik riski taşıdığı için cezaevi kantininde satış yapılacak.

SEKS EVLİLİKLERİ OLUR MU?

İlk etapta seks için ʻnaylon evliliklerʼ artabilir endişesine karşı ʻ6 ay evlilikʼ şartı getirilmişti ancak, bundan vazgeçildi.

GÜNDÜZ VE 3 SAAT OLACAK

24 saate kadar görüşme süresi güvenlik gerekçesiyle bu kadar uzun tutulmayacak. Görüşmeler 3 saatten az olmamak şartıyla genellikle gündüz yapılacak.

EŞCİNSEL İLİŞKİYE İZİN YOK

İmam nikâhlı ve eşcinsel mahkûmlara aile görüşmesi izni verilmeyecek. Deprem konteynerleri cezaevlerinde mahrem oda yapılmak üzere gönderiliyor.

BİZ PE….NK MİYİZ?

Özel odanın yakınında bekleme, nöbet tutma düşüncesine gardiyanların önemli bir bölümü, “Biz pe….nk miyiz?” diyerek karşı çıkıyor. Bunun için formül aranıyor. Gardiyanların bekleyecekleri sınırlar yönetmelikte net olarak çizilecek.

Kaynak : http://www.haber3.com/gardiyanlardan-biz-pe….nk-miyiz-isyani-haberi-1754779h.htm#ixzz2JN1Lh1HH

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir