Fransız balkonlu sitede boğuldular

Samsun’da TOKİ tarafından dereye nazır yapılan ve “Fransız balkonu, alüminyum korkuluklarıyla çok farklı” sloganıyla satılan “Kuzey Yıldızı” sitesinde 4’ü çocuk 5 kişi boğularak hayatını kaybetti.

İlgili Video Samsun sel felaketinin ardından ilk gün
Samsun’da dün meydana gelen sel faciasının ardından ilk gün neler yaşandı? muhabirimiz bildiriyor. .Videoyu izlemek için tıklayınız.Samsun’da şiddetli yağış 9 can aldı. 2 yıl önce 500 milyon TL’lik yatırımla TOKİ tarafından dereye nazır yapılan ve “Fransız balkonu, alüminyum korkuluklarıyla çok farklı” sloganıyla satılan “Kuzey Yıldızı” sitesinde 4’ü çocuk 5 kişi boğularak hayatını kaybetti.

Samsun’da önceki gece saat 23.30 sıralarında başlayan şiddetli yağış ve fırtına faciaya neden oldu. Yaklaşık 4.5 saat süren, özellikle Canik ve İlkadım ilçelerinde etkili olan yağışta, cadde ve sokaklar nehre döndü. Mert Irmağı üzerine yapılan bendi aşan sel suları, inşaat artıkları ve ağaçları da önüne katarak köprüyü tıkayınca 2 yıl önce TOKİ tarafından yaptırılan ‘Kuzey Yıldızı’ sitesinin alt katlarını su bastı. ‘Dereye nazır’ 2 bin 688 konutluk sitenin kapıcı daireleri su altında kaldı.

BOĞULARAK CAN VERDİLER

Kurtarma ekiplerinin ve dalgıçların tüm çabasına karşın, alt katlarını su basan TOKİ konutlarında mahsur kalanlar oldu. Kuzey Yıldızı adlı binanın alt katındaki evi sular altında kalan Yılmaz Ailesi’nin 3 ferdi kurtarma ekipleri tarafından çıkarılırken, 5 yaşındaki Abdurrahman ve 1.5 yaşındaki Hüseyin boğularak can verdi. Sitedeki bir başka binanın bodrum katında oturan 43 yaşındaki Kenan Yazıcı ile oğulları 16 yaşındaki Mücahit ve 9 yaşındaki Bedirhan da yaşamını yitirdi.

DÜĞÜN DÖNÜŞÜ FACİA

Araçları sel sularına kapılan 36 yaşındaki Emine Bütüner ile çocukları Berkay ile Miranur Bütüner de hayatını kaybetti. Cesetler, uzun süre yapılan arama çalışmaları sonunda bulundu. Bütüner Ailesi’nin içinde olduğu otomobilin, Çarşamba İlçesi’nden düğünden Samsun’a döndükleri sırada Derbent mevkiinde sel sularına kapıldığı belirlendi. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde memur olarak çalışan 40 yaşındaki Murat Bütüner, araçtan yaralı olarak kurtarıldı.

1 KM UZAKTA BULUNDU

Hurdacılık yapan 60 yaşındaki Mehmet Yaylacıoğlu’nun cesedi, TOKİ konutlarına yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta ırmak kenarında bulundu. Evli ve 2 çocuk babası Yaylacıoğlu’nun gece sele kapılıp boğulduğu belirtildi. Sığınak iddiası 5 kişinin can verdiği alt kattaki dairelerin sığınaktan dönüştürüldüğü öne sürüldü. Ancak apartman sakinleri bodrum katta kapıcı dairesinin yanı sıra kazan dairesi ve sığınak bulunduğunu söyledi.

EVLERİNİZİ BOŞALTIN

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Orta ve Doğu Karadeniz için sel uyarısını yineledi. Samsun’da sel baskını riski devam ediyor.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Hava Tahminleri Daire Başkanlığı’ndan alınan bilgiye göre kuvvetli yağışlar bugün de devam edecek. Bu yağışlar aslında çok kuvvetli olduğundan değil ama uzun süreli olduğundan toprak doymuş durumda. Bu nedenle vatandaşların kendi çaplarında tebir almaları önemli. Bölge için birkaç gündür uyarı yaptıklarını belirten Meteoroloji yetkilileri sel uyarısı alan vatandaşın ne yapması gerektiğini anlattı:

– Dere yatağındaki evlerinizi boşaltın.

– Evi zeminden düşük olanlar kum torbasıyla suyun yönünü değiştirsin.

– Yıldırım çekebilecek ağaçların altına sığınmayın.

– Toprak suya doydu, bodrumları boşaltın.

– En önemlisi dere yatağına ev yapmayın.

DENİZ BİLİROĞLU-ANKARA

HATA YOK FACİAYI ÖNLEDİK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ Kuzey Yıldızı konutlarıyla ilgili, ‘’Bizim binalarda gerek afet yönünden gerek imar yönünden gerekse proje yönünden bir hata yok. Üzüntümüz sonsuz. Cenabı Allah oradaki kayıplara gani gani rahmet eylesin’’ dedi. Bayraktar, “Dere, binaların ortasından geçiyormuş’’ şeklindeki soruya karşılık, “Hayır ortasından değil, orada bir dere var, resimlere bakarsanız görürsünüz’’ diye konuştu.

‘DERE YATAĞINDA DEĞİL’

Erdoğan Bayraktar kendisine TOKİ’den iletilen bilgi notunu gazetecilere dağıttı. Notta şu ifadeler vardı: “Konutlar dere yatağında değil. Yağış Yılanlıdere’nin debisinde hesapların üzerinde akışa neden oldu. Dere daha önce DSİ tarafından ıslah edildi ve tahkimat duvarları yapıldı. Yağış sebebi ile Yılanlıdere’nin debisinde hesapların üzerinde akış oluşmuştur. Konutlar bölgesine yaklaşık 6 km yukarı mesafede bulunan, eski çöp toplama istasyonu yanındaki bendin aşırı yağmur nedeniyle tahribat görmesinden dolayı, mevcut derede ilave bir akışın oluştuğu anlaşılmıştır. Sürüklenen moloz Yılanlıdere ile Mert Irmağı’nın birleştiği noktada bulunan köprüyü tıkamış ve bir taşkın meydana getirmiştir. Oluşan taşkın, mevcut tahkimat duvarlarının üst kotunu aşarak, konutlarımızın bulunduğu alanı etkilemiştir. Ayrıca sel afeti, sadece TOKİ bölgesini değil, Yılanlıdere’nin güzergâhındaki tüm alanları etkilemiştir. Kentsel dönüşüm projesiyle 2 bin 500 konut yıkılıp sağlam konutlar inşa edilerek; olası daha vahim sonuçların önüne geçilmiştir.”

SEL MECLİS’TE TARTIŞILDI

‘Burunlarından getireceğiz!’

Tatile girmeden önce sabaha kadar çalışan Meclis’te, Samsun’da yaşanan sel felaketi de tartışıldı. CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç şunları söyledi: “Samsun’da ‘Mert Irmağı’ taşıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tespitiyle dere yatağının kenarı toplu konut alanı olarak belirlenmiş, TOKİ’nin eliyle yaptırılan konutların alt katında 4’ü çocuk 6 kişi yaşamını yitirdi. Afet riski altındaki bölgeleri dönüştürmeye, kentsel dönüşüme tabi tutmaya çalışırken afet doğuracak alanlarda toplu konut yapıyoruz. Ciddi bir özeleştiri ve denetim gerekiyor. Orada toplu konut yapılması için o arazide o müsaadeyi alanların, riske rağmen o afet bölgesinde yapanların burnundan getirilmesine çalışacağız.”

MÜTEAHHİT KONUŞTU

Felaketin yaşandığı TOKİ Konutlarını yapan Eryapı İnşaat’ın bir yetkilisi ise HABERTÜRK’e, “Biz bu evleri yapalı 4 yıl oldu. Yapılan evler kesinlikle dere yatağında değildir” açıklaması yaptı.
.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI