Flaş…Ve nükleer felaket!

Japonya’da 11 Martta meydana gelen deprem ve tsunami felaketlerinin ardından zarar gören Fukuşima nükleer santralinden Büyük Okyanus’a yüksek radyasyonlu su aktığı bildirildi.

Japonya’da 11 Martta meydana gelen deprem ve tsunami felaketlerinin ardından zarar gören Fukuşima nükleer santralinden Büyük Okyanus’a yüksek radyasyonlu su aktığı bildirildi.

Nükleer güvenlik sözcüsü Hidekiho Nişiyama, sızıntı üzerindeki havada 1000 milisievert radyoaktif madde bulunduğunu belirtti. Kısa süre içinde 500 milisievertin üzerinde radyasyona maruz kalmak kanser riskini artırabiliyor.

POMPA GÖNDERİLECEK

Santralın, Çernobil kazası sonrasında olduğu gibi, betonla ya da özel bir çadırla kapatılması en yakın olasılık. Bunun için ABD ve Almanya’dan dünyanın en büyük 4 beton pompası Japonya’ya gönderilecek. Pompalardan birini gönderecek olan ABD’li şirketin yetkilisi Jerry Ashmore, çok fazla radyasyon yüklenecek pompanın geri dönmesini beklemediklerini söyledi. 86 ton ağırlığında, kolu 70 metre boyunda olan pompanın gelecek hafta uçakla Atlanta’dan Tokyo’ya gönderileceği belirtildi. ABD ayrıca radyasyona dayanıklı robotları ve 140 civarında radyasyon güvenlik uzmanını Japonya’ya gönderecek. Robotlar santralın girilemeyen yerlerinden veri ve görüntü geçerek sızıntının giderilmesine yardımcı olacak.

SAVAŞI KAZANACAĞIZ

Japonya Başbakanı Naoto Kan, 1986’daki Çernobil felaketinin ardından en büyük nükleer kaza olan Fukuşima’da ‘uzun bir savaşa’ hazır olduğunu söyledi. Kan, santralı işleten TEPCO’nun kamulaştırılmayacağını, ancak hükümetten mali destek alabileceğini belirtti. Krizin bir türlü önünün alınamaması nedeniyle öfke büyürken Kan, ülkenin enerji politikasının tartışmaya açılması gerektiğine vurgu yaptı. Reaktör yakınındaki sularda radyasyon oranı normalin 10 bin katı. Bölgedeki etlerde de yüksek radyasyona rastlandı. Sivil toplum örgütleri 20 km. olan tahliye bölgesinin iki katına çıkarılması çağrısı yapıyor. Yaklaşık 28 bin kişinin öldüğü ya da kayıp olduğu, 172 binden fazla kişinin sığınaklarda barındığı Japonya’da enkaz kaldırma sorunu da var.

“FUKUŞİMA ÇERNOBİL’DEN ÇOK DAHA KÖTÜ”

Rus atom enerjisi uzmanı, Japonya’daki Fukuşima nükleer santralindeki felaketin 1986’da Ukrayna’daki Çernobil faciasından çok daha kötü olduğunu söyledi. 1986’daki felaketten sonra ülkesindeki nükleer karşıtlarına katılan Natalia Mironova, “Çernobil bir kirli bombanın patlaması gibiydi. Yeni kirli bomba Fukuşima’dır ve insani ve ekonomik bakımdan çok daha pahalıya mal olacaktır” ifadesini kullandı.

Termodinamik mühendisi olan Mironova, “Çernobil yedinci seviyedeydi ve aslında sadece tek bir reaktörü arızalanmıştı ve felaket sadece iki hafta sürmüştü. Şu anda üçüncü haftadayız ve dört reaktör çok tehlikeli durumda bulunuyor” karşılaştırmasında bulundu.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI