Fed ALTIN Fiyatlarını Uçurdu

ABD Merkez Bankası’nın (Fed), ekonomiyi desteklemek için yeni parasal genişleme plan açıklaması piyasalara doping etkisi yaptı.
Euro, dolar karşısında 1.30’un üzerine çıkarken, altının onsu 7 ayın en yükseği olan 1.770 doları geçti. İçeride altının gram fiyatı 103 TL’ye yaklaştı, dolar 1.80 TL’nin altına indi, euro 2.34 TL’ye yaklaştı.

Fed Açık Piyasa Komitesi tarafından iki gün süren toplantıların ardından dün akşam yapılan açıklamada, top yekün bir tahvil alım programı yerine ’mortgage’a dayalı varlıklarda aylık 40 milyar dolarlık tahvil alımı gerçekleştireceğini açıkladı. Alım programının tutarı konusunda bir sınırlama konulmazken, işgücü piyasasında kalıcı bir düzelme yaşanana kadar alımın sürdüreleceği belirtildi.

DOPİNG ETKİSİ

Bu karar piyasalarda pozitif karşılanırken emtia ve euro tarafında önemli değer kazancıyaşandı.

Uluslararası piyasalarda altının onsu son 7 ayın en yükseğine çıkarak 1.777 doları gördü. İçeride de gram altının fiyatı 103 TL’yi görürken, Cumhuriyet altını 672, çeyrek altın 170TL’den satılıyor.

Fed’in piyasaya yeni likidite sürecek olması dolar tarafında gevşemeye neden oldu. Euro, dolara karşı 1.30’un üzerine çıkarak son dört ayın yeni en yükseğini gördü. Buna paralel olarak içeride dolar, 1.7940 TL’ye gerilerken, euro ise 2.34’e yaklaştı.

BORSALARA ALIM GELDİ

Fed’in yeni hamlesiyle hisse senetleri piyasalarına da alım geldi.

ABD’de Dow Jones dün yüzde 1.55 oranında yükselerek günü son beş yılın en yükseği olan 13.539 puandan kapatırken, Brezilya’da Bovespa endeksi ise günü yüzde 3.40 oranında yükselişle 61.958 puandan kapattı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi de güne 861 puanlık yükselişle 68.151 puandan başladı. İMKB’de hisse senetleri ortalama yüzde 1.3 oranında değer kazandı.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI