Evin içinden ilk görüntüler

9f22d1e4dfb5bf2049d9b24e8ec1642b k - Evin içinden ilk görüntülerİşte bu odada öldürüldü

El Kaide lideri Usame bin Ladin’in ABD tarafından düzenlenen operasyonla ölü olarak ele geçirildiği evin içinden ilk görüntüler yayınlandı.

Bin Ladin’in Pakistan’ın Abbottabad kentinde saklandığı malikânede başından vurularak öldürüldüğü belirtilirken, görüntüleri yayınlanan evde yerdeki kan lekeleri göze çarptı.

Bin Ladin’in öldürüldüğü evde telefon, internet ve televizyon bulunmadığu, malikânenin çöpünün de toplatılmadan yakıldığı belirlenmişti.

ABD’li yetkililer bu bilgiler ışığında, etrafı 5.5 metre yüksekliğinde tel örgülü duvarlarla çevrili olan evde birinin gizlendiği sonucuna varmış ve malikâneye operasyon yapılmasına karar vermişti.

DAĞDA ARARKEN VİLLADA BULDULAR

Usame Bin Ladin’in ABD güçlerince öldürüldüğü operasyonun detayları belli oldu. Yaklaşık 40 dakika süren helikopter destekli baskında, seçkin askeri birlik “Seal Team Six” görev aldı. Bin Ladin’in “kalesi”ndeki güvenlik önlemleri duyanları şaşırttı. El Kaide Lideri Usame Bin Ladin’in İslamabad’ın yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Bilal bölgesindeki bir evde bulunduğunun ABD istihbaratınca tespit edilmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama operasyon izni verdi. Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Leon Panetta’nın diğer istihbarat yetkilileriyle birlikte Virginia Langley’de CIA’in merkezindeki konferans odasında naklen izlediği operasyona Pakistan’ın kuzeyindeki bir hava üssünden havalanan dört helikopter katıldı. Operasyona katılan helikopterlerden birinin açılan ateş sonucu düşürüldüğü ifade ediliyor. Küçük bir ekibin sabahın ilk saatlerinde düzenlediği operasyon 40 dakikadan az sürdü. Kara birliklerinin baskını karşısında bin Ladin’in direndiği ve başından vurulduğu belirtildi.

EN GÜVENDİĞİ İSİM YAKALATTI

ABD istihbaratı, “dünyanın en çok aranan adamı”nın yerini, bin Ladin’le aynı evde yaşadığı tahmin edilen bir kuryeyi takip ederek belirledi. Amerikalı istihbarat yetkilileri, Bin Ladin’i korumak için yıllar önce yapıldığı tahmin edilen milyon dolarlık bir evi, El Kaide terör örgütünün bir kuryesini izlediği sırada geçen yıl Ağustos’ta keşfetti. Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), yıllardır takip ettiği bu kuryenin, Pakistan’ın Abodabad şehrinin lüks semtlerinden birinde bulunan bu korunaklı eve girip-çıktığını tespit etti.

ABD’li yetkililer, bugüne kadar yakalanan teröristlerin sorgulamalarından bin Ladin’in bu kuryeye çok güvendiğini ve hatta terör lideriyle aynı evde yaşıyor olabileceğini de öğrendi.

POLİS KARAKOLUNA 250 METRE

Bunca yıldır sanılanın aksine dağlarda gizli bir mağarada değil, lüks bir malikânede kaldığı ortaya çıkan bin Ladin’in evi polis karakoluna sadece 250 metre mesafede. Etrafı 5.5 metre yüksekliğinde tel örgülü duvarlarla çevrili olan evin terasında da yüksek duvarlar görülüyor.

PAKİSTAN ORDUSUNUN ÖNEMLİ MERKEZİ

El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü Abodabad kenti Pakistan ordusunun en önemli merkezlerinden biri olarak biliniyor. Pakistan’ın başkenti İslamabad’da 100-150 kilometre uzaklıktaki kentte Pakistan ordusunun topçu, tankçı ve füze birlikleri bulunuyor. Bir milyona yakın nüfusun yaşadığı kent, kalabalık ve gürültüden uzak, düzenli ve yeşil görüntüsüyle ülkenin diğer kentlerine kıyasla farklılık gösteriyor. El Kaide liderinin öldürüldüğü evin ordu birliklerine yakın, varlıklı kişilerin yaşadığı ”Bilal colony” diye adlandırılan bölgede olduğu açıklanmıştı. Uzmanlar, ABD’nin yıllardır peşinde olduğu Ladin’in ordunun önemli merkezlerinden birinde yaşamasını şaşkınlıkla karşılıyor. Abodabad, son dönemlerde haklarının arttırılmasını ve ayrı bir eyalet olmayı isteyen Hazara bölgesinin başkenti olarak biliniyor.

AJANSLAR

Etiketler:

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI