ET VE SÜT ÜRÜNÜ TÜKETMEYENLER ÇABUK YORULUR

Et ve süt ürünü tüketmeyenlerin, B12 vitamini eksikliğine aday olduğu uyarısı yapıldı.
İç Hastalıkları Uzmanı Ersin Durmuş, B12 vitamini eksiği olanların halsizlik, çabuk yorulma, unutkanlık gibi hastalıklarla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Özellikle vejetaryenlerin ve yaşlıların risk altında olduğunu ifade eden Durmuş, B12 eksikliğinin sinir sistemine zarar vereceğini belirterek, şunları dile getirdi: “B12 vitamini sebzelerde bulunmamaktadır. Yıllar boyu et ve et ürünü almayan kişilerde halsizlik, çabuk yorulma, eklem ağrıları, unutkanlık, vücut direncinde azalma el ve ayaklarda uyuşma yürümede zorluk, kulak çınlaması, hissizlik, uyuşukluk, sabahları yataktan yorgun kalkma gibi belirtiler gösterebilir.”

Hayvansal gıda alınmadığında bu eksikliğin etkilerinin kolaylıkla oluştuğunu anlatan Durmuş, özellikle tam vejetaryen annelerin çocuklarında doğumdan itibaren eksikliğin görülmeye başlandığını kaydetti. B12 vitamini eksikliğinin sinir sistemindeki liflerde hasar meydana getirdiğini belirten Durmuş, bu durumun pernisiyöz anemi denilen kansızlık gibi ciddi sorunlara yol açabileceğini ifade etti.

B12 vitamini eksikliğinin basit bir kan tetkikiyle belirlendiğini kaydeden Durmuş, şunları söyledi: “Tedavide vitamin enjeksiyonu kullanılır. Bir çeşit B12 vitamini olan ve hidroksokobalamin kullanılır. Anemi semptomlar tedaviye başlar başlamaz düzelir. Ancak her yıl kan testleriyle durum kontrolü yapılmalıdır.”

B12 vitamininin özellikle sinir fonksiyonları için gerekli olduğunun altını çizen Durmuş, B12 vitaminin folik asit ve B6 vitamini ile birlikte kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklığını önleyici olduğu gibi sinir hasarlarını da tedavi edici rol üstlendiğini kaydetti. B12 vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini belirten Durmuş, kırmızı kan hücrelerinin üretimine de yardımcı olduğunu ifade etti.

Durmuş, B12 vitamini bulunan bazı yiyecekleri şu şekilde sıraladı: Karaciğer, süt, yumurta akı, peynir, balık, et, dana eti, dana karaciğeri, böbrek, midye, uskumru, sardalya.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI