ERDOĞAN’DAN GÜNDEME İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

Çek cumhuriyeti ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Erdoğan, gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, teröristlerin ülkeyi terk etmesi durumunda gerekli güvenliğin sağlanacağını söyledi. Erdoğan, “Yeter ki refaha huzura adım atalım. Bölgedeki sükuneti sağlayalım. Güvenlik güçlerimiz operasyon meraklısı değil ama terörle mücadele de onların asli görevi.” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Slovakya’yı kapsayan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamasında terör sorununa değinen Recep Tayyip Erdoğan, teröristlerin ülkeyi güvenli bir şekilde terk etmelerine imkan sağlayacaklarını belirtti. Ülkenin refahının, huzurunun; bölgedeki sükunetin çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, operasyonlara gösterilen tepkilere de cevap verdi. “Güvenlik güçlerimiz operasyon meraklısı değil.” diyen Erdoğan, güvenlik görevlilerinin asli görevinin aynı zamanda terörle mücadele olduğunu dile getirdi. Erdoğan, bu sebeple operasyona gerekiyorsa da harekete geçileceğini kaydetti.

Terörle Mücadele

Erdoğan, İmralı’daki görüşmelere ilişkin, ”Burada hedeflerle gelinen durumu karıştırmak yanlış olabilir. Bu hedefleri ta başından beri açıkladım, açıklıyorum. Silahlar bıraktırılmadan, silahlar bırakılmadan bizim bölücü terör örgütüyle mücadeleyi kesmemiz söz konusu değil. Bu kararlılığımız devam edecektir. Siyasi temsilcileri, siyasi uzantılarıyla da müzakerelerimizi hep yapabileceğimi söyledim” dedi.

”Teröristlerin ülkemizi terk etmeleri halinde, güvenlik içinde ülkemizi terk etmelerine imkan hazırlarız. Yeterki ülkemizin refahına, huzuruna adım atalım. Bölgedeki suküneti sağlamış olalım” diyen Erdoğan, güvenlik güçlerinin hiçbir zaman operasyon meraklısı olmadığını söyledi.

Erdoğan, terörle mücadeleyle ilgili, ”Dünyanın hiçbir yerinde terörle mücadelede böyle bir takvim ortaya konmaz. Kaldı ki biz kimseyle bir anlaşma masasına da oturmuyoruz. Onu da size söyleyeyim. Çünkü bizim illegal bir örgütle anlaşma masasına oturmak gibi bir derdimiz asla olamaz” dedi.

Başbakan Erdoğan, ”İmralı’nın vermiş olduğu mesajların çok önemli olduğunu, bunu yine istihbarat örgütümüzün bizlere aktardığı bilgiler çerçevesinde ediniyoruz, görüyoruz. Burada kendilerine göre Kandil’in, Avrupa’nın ve siyasi uzantılarının vermiş olduğu mesajlar var.”

İmrali’ya gidecek ikinci heyete ilişkin soruları da yanıtlayan Erdoğan, şu an bu konuda verilmiş bir karar olmadığı söyledi.

İkinci ziyarete ilişkin izni ve gidecek heyette kimlerin olabileceğinin tespitini Adalet Bakanı’nın yapacağını belirten Erdoğan, ”Şahsıma sunacağı tekliften sonra takvimi belirleriz. Bu hafta içinde olacak diye kesin bir birşey söz konusu değil” diye konuştu.

Kürt Sorunu Yok Terör Sorunu Var

Dile getirilen ‘Güçlendirilmiş yerel yönetim’ ifadesini doğru bulmadığını aktaran Başbakan Erdoğan, “Türkiye’deki yerel yönetimler güçlüdür. Hiçbir dönmede olmadığı kadar güçlüdür. Mali anlamda çok fazla imkan görmekteler. Yakaladıkları imkanı maalesef farklı yerlere kanalize etmek isteyenler var. Belediye ile yakından ilgisi olmayan tipler şu anda bu siyasi uzantının elindeki belediyeleri yönetmektedirler.” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki bazı belediyelerin kendilerine ayrılan bütçeyi farklı yerlere harcadığını anlatan Erdoğan, “Mali imkanların harcanmasında sıkıntılar vardır. Bunu da o illerdeki yatırımlarda görüyoruz ki; yatırım yok. Ne alt yapıda ne üst yapıda. Nereye gidiyor bu para? Bu gönderilen paranın eserini görmemiz lazım. Trilyonlarca lira bir şehre girer de eser olarak göstermezse kendini tabi ki devletin kurumları denetleyecektir. Arzusu ne bunların? Bu paraları isteğimiz gibi harcayalım. Burası bir hukuk devletidir. Bu devletin içinde her kurum görevini yapacak. Yerel yönetimlerde buradaki hukuka saygılı davranacak ve aynen uyacaktır.” şeklinde konuştu.

Basın mensuplarına seslenerek, “Demokratik özerklik talebi konusunda sizi 15 yıl öncesine götürmek isterim.” diyen Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu’daki bölge halkının bugün yaşadıkları refahı yaşayamadıklarını vurguladı. Erdoğan, “15 yıl önce özellikle bölgeyi dolaştığım zaman Kürt kardeşlerimin bizden isteği olağanüstü hali kaldırmaktı. Biz ilk ayda olağanüstü hali kaldırdık. 36 katrilyon yatırım yaptık. Cumhuriyet tarihinde görülmüş değil. Köylerde yol, su yoktu. Buralar sağlık hizmetlerinden mahrumdu. Fakat havalimanı yapıyoruz, iş makinelerini yakıyorlar. Baraj yapıyoruz, ‘Biz karşı yapıyorlar’ diyorlar. Biz Allah’ın verdiği bu nimeti en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Kürt sorunu artık yoktur, terör sorunu vardır. Biz tüm etnik milliyetçiliklerine karşıyız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ortak paydasında buluşalım diyoruz.” diye konuştu.

İsrail’in Suriye Saldırısı

Erdoğan, İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırısıyla ilgili, ”Bölgede her an her şey olabilir. Hele hele İsrail sorununa bugüne kadar bu şekilde yanlış bakanlar, İsrail’i bir şımarık oğlan tarzında besleyenler, yetiştirenler, İsrail’den her zaman her şeyi bekleyebilirler. Kaldı ki İsrail’in Suriye’ye bu ilk biliyorsunuz bu tür bir müdahalesi değildir. Bundan önce de Suriye’ye birçok müdahalesi olmuştur” dedi.

DHKP-C Konusunda Polisimiz Başarılı Bir Operasyon Yapmıştır

Son zamanlardaki DHKP-C terör örgütünün eylemleri ve örgüte yönelik operasyonları da değerlendiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Tedbirleri görüyorsunuz. Gerek istihbarat teşkilatımız gerekse güvenlik güçlerimiz gerekeni yapıyor. Geçen yapılan operasyonu gördünüz. Polisimiz başarılı bir şekilde bu operasyonu yapmış, terör örgütünün elebaşları ve 11 avukat alındı. Terör örgütünün içindeki avukatları dışarıdaki avukatlardan bazıları da savunuyor. Ne yazık ki ana muhalefetin genel başkanı da savunuyor. Böyle birinin olduğu ülkede terörle mücadele de kolay olmayacak. Biz milletimizle beraber bu işi çözeceğiz. Bizim görevimiz, bu ülkede halkımızın güvenliğini ve huzurunu sağlamaktır.”

Demokratik Özerklik

Başbakan Erdoğan, ‘demokratik özerklik’ konusuna da değinerek şöyle devam etti:

‘Bunu söyleyenler, bu ifadeleri kullananlar, bugün yaşadıkları şartları yaşıyorlar mı? Her zaman söylüyorum. Partimin kurulma çalışmalarını yaptığımda, özellikle bölgeyi dolaştığım zaman ve bölgedeki tüm Kürt kardeşlerimin bizden hep istediği şuydu. ‘Şu olağanüstü hali kaldırın. Biz sizden başka bir şey istemiyoruz.’ Biz daha iktidarımızın ilk ayında olağanüstü hali kaldırdık. Olağanüstü hali kaldırmakla kalmadık. Şu anda güneydoğu ve doğuya yapmış olduğumuz yatırımların toplam bedeli 36 katrilyonu bulmuştur. Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey söz konusu değil. 36 katrilyon… Altyapı, üstyapı her şey… Bunun içinde eğitim, sağlık, adalet, ulaşım, enerji var. Köyler yol, su, bunlardan mahrumdu, sağlık hizmetlerinden tamamen mahrumdu. Şimdi Hakkari’nin merkezine 150 yataklı modern bir hastane kuruyorsun, Yüksekova’ya 150 yataklı modern bir hastane kuruyorsun, bunun kıymetini bilen anlayış yok. Şu anda Yüksekova’da biz havaalanı yapıyoruz. Havaalanını yapan müteahhit firmayı tehdit ediyor, bütün oradaki inşaat makinelerini yakıyorlar. Kim onlar? Benim Kürt kardeşimin temsilcisi olduğunu iddia eden teröristler. Belgelerle, vesikalarla, her şeyiyle bunları ortaya koyuyoruz. Yol yapacaklar, yol yaptırmazlar. Barajlar yapılıyor. Bu barajlar onlara karşı yapılıyormuş. Baraj ne için yapılır? Elektrik üretmek, içme suyu, kullanma suyu için yapılır. Yoksa bu sular akıp gider. Biz Allah’ın verdiği bu nimeti niye en iyi şekilde kullanmayalım? Yıllarca bu ülkede ‘Su akar, Türk bakar’ denildi. Artık ‘Su akar Türk yapar’ diyoruz.’

Başbakan Erdoğan, etnik milliyetçiliğe karşı olduklarını da vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘Şu anda inkar politikaları ayaklarımızın altındadır. Asimilasyon politikaları ayaklarımızın altındadır. Kimse, benim Kürt kardeşimin varlığını inkar edemez. Her zaman şunu söylüyorum. Türkiye’de artık Kürt sorunu yoktur. Türkiye’de terör sorunu vardır. Biz burada etnik milliyetçiliklerin hepsine karşı olduğumuzu da söyledik. Biz Kürt milliyetçiliğine de karşıyız, Türk milliyetçiliğine de karşıyız, diğer milliyetçiliklerin hepsine karşıyız. Yaradılanı Yaradan’dan ötürü seviyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı ortak paydasında bütünleşelim diyoruz. Bunda bütünleştikten sonra zaten herhangi bir sıkıntı kalmaz.’

Güçlendirilmiş Yerel Yönetimler

“Güçlendirilmiş yerel yönetimler konusuna sıcak bakmıyorum, zaten güçlüler.” diyen Erdoğan, “Yerel yönetimler hiçbir dönemde olmadığı kadar güçlüdür. Belediye ile yakından uzaktan alakası olmayan tipler siyasi uzantının başkanllığında belediyeyi perde arkasından yönetmektedirler. Mali imkanların harcanmasında, o il, ilçe ve beldelerdeki yatırımlarda görüyoruz. Bu para ve imkanların o şehirde eserini görmemiz lazım. Denetleme, bunları rahatsız ediyor.” şeklinde konuştu.

Şanghay Beşlisi

Şangay Beşlisi’nin AB ile alternatif kuruluş olmadığını ifade eden Erdoğan, “Birine girdiğinde birini terk etmek gibi birşey yok. Şangay Beşlisi ülkeleri ekonomik işbirliğini de sürdürmektedirler. Biz şu anda Şangay Beşlisi’nde diyalog ortaklığını almış durumdayız.” dedi.

“50 yıl AB kapısında bekletilen bir ülke, karar vermek zorunda değil mi?” diye soran Erdoğan konuşmasında, “AB, hiçbir ülkeye bunu yapmadı. Söyledikleri şu: Şangay beşlisinin üye olduğu ülkelerde demokrasi yokmuş. AB’ye üye ülkeler demokrasiyi hemen elde etmedi. İnanıyorum ki Şangay Beşlisi de zaman içerisinde daha ileri bir duruma gelecektir.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI