Erdoğan Maliki’ye Yanıt Verdi

Erdogan

Başbakan Erdoğan, Irak Başbakanı Maliki’nin suçlamalarına sert yanıt verdi: Maliki’ye fazla söz verirsek, bu onun orada şov yapmasına fırsat verir. Onun prestij sağlamasına fırsat vermemize gerek yok.

Katar’a yaptığı ziyareti tamamlayarak yurda dönen Başbakan Erdoğan Atatürk Havalimanı’nda yaptığı basın toplantısında güncel konularla ilgili açıklamalarda bulundu:

MALİKİ’YE CEVABI VERDİK

Bir gazetecinin Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin ‘Erdoğan içişlerimize müdahale ediyor. Mezhepçilik yapıyor’ sözlerini sorması üzerine Erdoğan, Maliki’ye cevabı aslında Dışişleri olarak verdik. Orada en güzel şekilde ifade ettik. Maliki’ye fazla söz verirsek, bu onun orada şov yapmasına fırsat verir. Onun prestij sağlamasına fırsat vermemize gerek yok. Sadece ’kem söz sahibine aittir’ diyorum. Açıklamamızda da ifade ettiğimiz gibi, bir defa Türkiye, Irak halkını her zaman bağrına basmış, en kötü anlarında yanında olmuş bir ülkedir. 10 yıl önce Irak’a girenler, daha yeni yeni oradan ayrıldılar, çıktılar, çıkıyorlar. Onlar mı içişlerine karışanlar, yoksa Irak’ın içerisindeki her kesimle… Biz her inanç grubuyla, her siyasi partiyle bugüne kadar irtibat halinde olduk, yarın da oluruz, olmaya devam ederiz. Çünkü bu bizim zaten kardeşlik ilişkilerimizin bağıdır. Ve burada da ne Sünni ayırımı yaparız, ne Şia ayırımı yaparız. Hepsiyle görüşürüz. Arap’ı, Kürt’ü, Türkmen’i hepsi bizim orada kardeşimizdir. Ve Maliki’nin bu tavırları bizi hiçbir zaman Iraklı kardeşlerimizden ayıramayacaktır.

ŞİİLERİN ÇOĞU MALİKİ’DEN RAHATSIZ

Şu anda Türkmenlerin içinde de Şii’ler vardır, Kürtlerin içinde de Şii’ler vardır hatta hatta Arapların içinde de Şii’ler vardır. Orada böyle tablo var. Nasıl oluyor da bunlar birbirlerine karşı duruma geliyor? Şu anda benim görüştüğüm Şii liderlerin birçoğu Maliki’den çok rahatsız. Hatta biliyorsunuz, oradaki en önemli Şii liderlerden bir tanesi, bundan birkaç hafta önce bir açıklama yaptı; ’Maliki, Saddam’dan daha diktatör’ dedi. Kim kime karşı? Onlar bile artık yaka silkmeye başladılar. Bu denli artık bu işten nefret etmeye başladılar. Adaletin olmadığı yerde tabii ki bu tür sıkıntılar baş gösterecektir.

CHP’LİLERE ALLAH SABIR VERSİN

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ’PKK silah bırakırsa operasyonlar durur’ sözlerinin “Yeni görüşme mesajı” olarak yorumlamasının sorulması üzerine, Kılıçdaroğlu bizi izlemeye yeni başladı herhalde. Bölücü terör örgütü silahı bıraktığı anda güvenlik güçlerimiz de operasyonu keser. Güvenlik güçlerimiz operasyona meraklı değildir. Terör örgütüyle siyasi parti olarak hiçbir görüşmemiz olmadı. Bunlar terör örgütünün uzantısıyla işbirliği içinde çalışmıştır. Hakkari mitingi bunun en güzel göstergesidir. Hakkari mitinginde bir tane Türk bayrağı sallayamadılar. CHP ona uydu, mitinge gelenler de anlaşma yaptıkları örgütün mensubudur. Aldıkları oy da bunu gösteriyor ancak 4. parti oldu. Kılıçdaroğlu, önce aynaya baksın, kendisine çeki düzen versin. Allah da CHP’lilere sabır versin.

SURİYE’YE BİNDEN FAZLA GÖZLEMCİ GİTMELİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Katar programı çerçevesinde katıldığı UNCTAD 13’üncü Konferansı ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Rusya’nın Suriye konusunda 300 gözlemci gönderilmesi yönündeki teklifine dair sorusu üzerine Moskova’nın teklifini olumlu bulduğunu ancak, sayının yeterli olmadığını belirterek şunları söyledi: “Çok daha fazla sayıda, belki binlerle ifade edilecek sayıda gözlemcinin Suriye’ye gönderilmesi gerekir diye düşünüyorum. Çok sayıda olmalı ki Suriye’nin genelini gözleyebilsin. Temenni ederim ki iyi olur.”

DÜNYANIN SORUNU

Erdoğan şöyle devam etti: “Bugünün dünyasında şunu artık çok net olarak görmek durumundayız. Bugün Suriye’nin sokaklarında katledilen masum çocuklar Suriyelilerin olduğu kadar yüreğinde merhamet taşıyan her insanın, dünyanın sorunudur.”

SURİYE’YE 300 GÖZLEMCİ

BM Güvenlik Konseyi, Suriye’de 300 kişilik gözlemci heyetinin gönderilmesine yönelik karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI