Erdoğan, Beşar Esad ile telefonda görüştü

634655 detay - Erdoğan, Beşar Esad ile telefonda görüştüGörüşmede, Suriye’de yaşanan son gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile telefonda görüştü.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, Beşar Esad’ı telefonla aradı. Görüşmede, Suriye’de yaşanan son gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

KAN AKMAYA DEVAM EDİYOR

Suriye’de güvenlik güçlerinin, Der El Zor vilayetinde protestolara katılanlara ateş açtığı ve yaralananlar olduğu bildirildi. Irak sınırındaki Albu Kamal kentinde de protestocuların Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın resimlerini yaktığı belirtildi. Nasrallah, bu hafta yaptığı konuşmada, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın göstericiler, eylemciler ve aşiret liderlerine yönelik operasyonlarına destek vermişti. Albu Kamal sakinleri güvenlik güçlerinin sokaklardan çekildiğini de ifade etti.

Bu arada Lübnan sınırındaki Zabadani kasabasında güvenlik güçlerinin 5 göstericiyi vurarak yaraladığı kaydedilirken, büyük güvenlik önlemlerine rağmen binlerce protestocunun toplandığı orta kesimlerdeki Humus kentinde de silah seslerinin duyulduğu bildiriliyor.

Öte yandan kuzeydeki Rastan kasabasında toplanan yaklaşık 30 bin kişi “kahrolsun yönetim” ve “Seni (Devlet Başkanı Beşşar Esad) sevmiyoruz” diye slogan attılar. Görgü tanıkları, Rastan’daki gösterinin şimdiye kadar burada yapılan en büyük gösteri olduğunu, kasaba yakınlarındaki köylerden binlerce insanın kasabaya yürüdüğünü söyledi.

ŞAM’DA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Suriye’nin başkenti Şam’da cuma sonrası olası gösteriler nedeniyle büyük meydanlar, camiler, sokak araları, ana caddeler ve çeşitli kamu kurumlarının etrafına çok sayıda güvenlik görevlisi yerleştirildi. Ülkede dünden itibaren çeşitli uydu kanallarından cuma namazının ardından kitlesel gösteriler düzenlenmesi yönünde çağrılar yapıldı. Çağrılarda bugün “vatanı koruma cuması” olarak ilan edildi. Ordu mensupları başta olmak üzere güvenlik birimlerinde yer alan kişilerden mezhep temelli isyana katılmaları istendi.

AA

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir