Erdoğan’ın ‘Türkiye’ye Fransız’ dediği vekil, İstanbullu çıktı

620966 detay - Erdoğan’ın ‘Türkiye’ye Fransız’ dediği vekil, İstanbullu çıktıAKPM’de, Başbakan Erdoğan’ı sorusuyla kızdıran vekil, Türkiye’ye Fransız değilmiş

Başbakan Erdoğan’ın, AKPM’de yaptığı konuşmada, “Türkiye’ye Fransız kalmasın” diyerek ülkeye davet ettiği Fransız Vekil Muriel Marland-Militello, İstanbul Ermenisi çıktı. Militello’nun 1915 olaylarında ailesini, Müslüman komşularının kurtardığı öğrenildi.

“Türkiye’de bütün dini azınlıkların ibadet yerlerine erişim hakkına sahip olduğunu bize nasıl ispatlayabilirsiniz?” sorusu üzerine, Başbakan Erdoğan’ın, “Bu arkadaşımız Fransız mı? Ama Türkiye’ye de Fransız” demesi üzerine, gözlerin çevrildiği Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) yer alan Muriel Marland-Militello’nun aslında Türkiye’ye hiç de Fransız olmadığı ortaya çıktı. Fransız parlamenter Muriel Marland-Militello Ermeni kökenliymiş ve ailesi tehcir döneminde Türkiye’den kaçmış.

‘KİBAR BULMADIM’

NTV’ye konuşan Militello şunları söyledi:
“Öyle görünüyor ki Fransız kalmak Türkçe’de kötüleyici bir mana taşıyor. O an yanıt veremezdim ama pek de kibar bulmadım. Bu tavrın Avrupa Konseyi içinde hâkim nezaket kuralları ile pek de bağdaşmadığını söylemeden edemeyeceğim. Sorum aslında Türkiye lehine bir soruydu, sadece Türkiye’de dini azınlıklara eşit muamele yapılıp yapılmadığını sordum bana kibarca ‘evet’ diyebilirdi. Sayın Erdoğan ya bilmediğinden ya da kötü niyetle hata işledi. Fransa’nın laiklik politikası sadece kamusal alanda her türlü dini simgenin gösterilmemesini öngörüyor. Bir başbakanın bireyi ilgilendiren inanç özgürlüğü ile dinler için tarafsız olması gereken kamusal alanı birbirine karıştırması beni şaşırttı.

TÜRKLER SAYESİNDE

Ben anne tarafından Ermeni’yim dedemin adı Seryan efendiydi. Anneannem ve dedem İstanbul Kadıköy’de yaşarlardı. 1915’e kadar İstanbul’da yaşadılar. 1915 yılının bir akşamı arkadaşları kapılarını çalıp tehcir edileceklerini söylemiş ve onları kurtarmışlar, kaçmalarını sağlamışlar. Anneannem sadece mücevher kutusunu yanına alıp kaçmış. Ben bugün hayattaysam o gün annem ve ailesini kurtaran Müslüman Türk arkadaşları sayesinde hayattayım.”

KİMLİK KARTI

DOĞUM YERİ: Fransa
DOĞUM TARİHİ: 30 Temmuz 1943
GÖREVLERİ: 2002 yılından bu yana Fransa Parlamentosu’nda görevli, Fransız Halk Hareketi Birliği’nden AKPM üyesi
MEDENİ HALİ: Büyükelçi Philippe Marland ile evli

Andreas Gross: ‘Fransız kalmak’ şakası çok hoşuma gitti

Avrupa Parlamenter Meclisi Sosyalist Grup Başkanı Andreas Gross, “Başbakan’ın kullandığı ‘Fransız kalmak’ esprisi çok hoşuma gitti” derken, Başbakan’ın tepkisinde haklı olduğunu söyledi. Gross, “Asla unutamayacağımız bir şaka oldu. Ben de bazen Fransızların, çok da fazla bilgi sahibi olmadıkları konularda konuştuklarını düşünüyorum. Bazen diğer insanları küçümsüyorlar. Bence Fransızların bir kısmı gayet de hak ediyor. Bundan sonra bu şakayı ben de yapacağım” dedi.

Deyim ancak bir saatte tercüme edilebildi

Tayyip Erdoğan’ın yeni bir “one minute” çıkışı olarak değerlendirilen AKPM’deki konuşması sırasında söylediği “Fransız kalmak” deyimi ancak bir saat sonra tercüme edilebildi. Çünkü tercüman ilk etapta ne denildiğini anlamadı. Deyimi merak eden Avrupa basını da, deyimin anlamının peşine düştü. AFP konuyla ilgili özel bir haber geçti ve deyimi tercüme etti. Tercüme şöyle:
“Ben sizi Türkiye’ye davet etmek istiyorum. Anlıyorum ki Fransız’sınız. Türkiye’de bizim bir konu hakkında yeterli bilgisi olmayanlar için kullandığımız bir deyim var: Fransa’dan geliyor kendisi.

Dış basın nasıl değerlendirdi?

WALL STREET JOURNAL: Türkiye’nin açık sözlü Başbakanı Erdoğan’a Fransızlardan bahsetmeyin. “Bu aralar, Türkiye’de Fransızları eleştirmek çok prim yapıyor ve Erdoğan bir seçim kampanyasının tam ortasında. Bir çok Türk, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı olmasını derin bir hakaret olarak görüyor. Son olarak Fransa’nın uygulamaya koyduğu burka yasağına Türk medyasından yüksek sesle, olumsuz tepkiler geldi.” Analistler Erdoğan’ın çıkışını ikinci “One minute” olayı olarak nitelendirmeye başladı bile.

REUTERS: Erdoğan, peçe yasağını uygulamaya koyan Fransa’yı dini özgürlükleri ihlal etmekle suçladı.

AFP: Erdoğan, Avrupa’nın, Arap dünyasından yükselen özgürlük çağrılarını dikkate alması ve desteklemesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği’nden ‘basın özgürlüğü’ için heyet geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’de basın özgürlüğünü gelin yerinde inceleyin” çağrısı üzerine Avrupa Konseyi Türkiye’ye bir heyet gönderme kararı aldı. Genel Sekreter Thorb Jagland, Erdoğan ile görüşmesinde, basın özgürlüğü konusunun ayrıntılı bir şekilde gündeme geldiğini söyledi. Erdoğan’ın konuşmasının ardından basın mensuplarının yanına giden Jagland, basın özgürlüğü konusundaki gelişmelerden “endişe duyduklarını” söyledi, heyetin en kısa zamanda Türkiye’ye gideceğini belirtti.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI