Enflasyon bu ay zirve yapacak

675520110818103802370 - Enflasyon bu ay zirve yapacakEnflasyon bu ay zirve yapacak Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ”Enflasyondaki tepe noktanın bu ay görülmesi bekleniyor, Mayıs ayında enflasyonda önemli bir düşüş gözlenecek” dedi.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu/Dünya Bankası Toplantıları’nda yaptığı sunumda, iç ve dış talep arasındaki dengelenmenin öngörüldüğü şekilde sürdüğünü belirterek, Türkiye ekonomisiyle ilgili şu mesajları verdi:

”Cari açıkta en yüksek seviyeyi Ekim 2011’de görmüştük, buradaki iyileşme devam edecek. Büyümenin 2012 yılı boyunca ılımlı seyretmesi öngörülüyor. Enflasyondaki tepe noktanın bu ay görülmesi bekleniyor. Mayıs ayında enflasyonda önemli bir düşüş gözlenecek. Yılın son aylarında enflasyondaki düşüş hızlanarak devam edecek.”

Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerini değiştirmektense para politikası duruşunu değiştirmeyi tercih ettiğini bildiren Başçı, ”Para politikası kararları 2013 yılının ortalarında enflasyonun yüzde 5’lik hedefe ulaşmasına odaklanmaya devam edecek” dedi

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir