Endoskopi Öncesi Yapılması gerekenler

ÜST GASTROİNTESTİNAL SİSTEM ENDOSKOPİSİ (GASTROSKOPİ)

Üst Gastrointestinal Sistem Endoskopisi, yemek borusu (özofagus), mide ve barsağın ilk parçası olan oniki parmak barsağının (duodenum) iç yüzeyinin görsel olarak incelenmesine yarayan bir yöntemdir. Bu yöntem hastanın boğaz bölgesine uyuşturucu sprey sıkıldıktan ve kol bölgesinden takılan damar içi kateterden sakinleştirici ilaçlar yapıldıktan sonra ince ve kıvrılabilen bir tüpün ağız yolu ile yutturulması ile gerçekleştirilir. Doktor anormal olabilecek bölgeleri araştırır ve bu sırada gerek görür ise küçük doku parçacıklarını (biyopsi) ağrısız olarak alarak patolojik inceleme amacı ile laboratuara gönderir. Endoskopi bazen bir tedavi yöntemi olarak da uygulanabilir. Bunlar daralmış olduğu belirlenen bazı bölgelerin genişletilmesi, poliplerin (barsak iç tabakasında meydana gelişmiş olan küçük çıkıntılar) veya yutulmuş olan yabancı cisimlerin çıkartılması, kanayan damar veya ülserlerin varlığında kanamanın durdurulması gibi.

Hazırlık

Midenin boş olması gerekir. Bu nedenle 6-8 saatlik açlık gereklidir, bu süre içinde herhangi bir şey yemeyiniz ve içmeyiniz. Kullanmanız gereken ilaçlar var ise çok az miktarda su ile alınız. Antiasit ilaçlar kullanmayınız.

Ne olacak?

Doktor ve/veya Hemşire, yapılacak işlemleri anlatacak ve sorularınıza cevap vereceklerdir. Daha önce başka endoskopik tetkikler yapılmış ise veya ilaçlara karşı yan etki veya allerji gibi problemleriniz olmuş ise lütfen doktorunuzu bilgilendiriniz. Sizden tetkikin yapılabilmesi için bir izin belgesini imzalamanız istenecektir. Hastane giysileri giyinmeniz, varsa gözlük, lens ve takma dişlerin çıkartılması gerekecektir. Boğazınızı uyuşturmak için lokal anestezik madde içeren bir sprey sıkılacak ve yutmanız istenecektir. Kol damarlarınızdan bir kanül/kateter takılarak uyku hali ve rahatlama sağlamak amacı ile bazı ilaçlar damar yolu ile verilecektir. Sol yan üzerine rahat bir şekilde uzandıktan sonra Doktor, endoskopu ağız ve boğazınızdan aşağıya doğru indirecektir. Dişlerinizi korumak amacı ile ağzınıza bir “Dişlik” yerlestirilecektir. Aletin geçişinin solunumla bir ilgisi yoktur ve ağrıya neden olmaz. Tetkik 5 ila 10 dakika sürecektir.

Medİstanbul Endoskopi ünitesinde gastroskopi öncesi yapılması gerekli tüm sakinleştirici ilaçlar anestezi uzmanı tarafından uygulanmakta ve yine işlem süresince anestezi uzmanı hasta başında kalarak monitorizasyonu sağlamaktadır. Yine işlem bittiğinde yapılan ilaçların etkilerini nötralize etmek için gerekli ilaçlar koldaki kateterden yapılmaktadır.
Tetkik sonrası

Tetkik yapıldıktan sonra ilaçların etkisi geçinceye kadar yaklaşık 1 saat süre ile endoskopi ünitesinde beklemeniz gerekecektir. Boğazınızda uyuşukluk veya hafif bir ağrı olabilir. Yutkunma refleksiniz geri gelinceye kadar yemeyi veya içmeyi denemeyiniz. Bu süre geçtikten sonra size aksi söylenmedikçe normal beslenme düzeninize dönebilirsiniz. Midenize endoskopi sırasında verilmiş olan hava nedeniyle hafif bir şişkinlik olabilir ancak bu hemen geçer.

Tetkik sırasında uyuşturucu ilaçlar uygulanmış olduğu için o gün boyunca araba veya makine (kesici aletler vb.) kullanmayınız. Tetkik sonrası sakin bir şekilde dinlenmenizi öneririz.
Riskler

Endoskopi ilaç reaksiyonları, ince barsak yırtılması veya kanama gibi komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonların oranı çok düşüktür ( 1/10.000′ den daha düşük). Ancak acil tedavi hatta ameliyat gerektirebilirler. Tetkiki takip eden saatlerde veya günlerde herhangi bir ağrı, büyük abdestin siyah ( katran renginde) çıkması veya kusma gibi durumlarda doktorunuza mutlaka haber veriniz.

Etiketler: ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI