El Kaide’den intikam açıklaması

El Kaide örgütünün üst düzey ideologlarından biri, Usame bin Ladin’in öldürülmesi üzerine öcünün alınacağı açıklamasında bulundu. Cihatçı internet forumlarına ise öfke mesajları yağıyor

Aşırı dincilere ait internet sitelerinde “Esad El Cihad2” adıyla Bin Ladin için uzun bir methiyeyle birlikte açıklamalar yapan şahsın, “İslam’ın Şeyhinin öldürülmesinin öcünün alınacağı” sözünü vererek, cihadın sona erdiğini düşünen herkesin “biraz beklemesi” gerektiğini söylediği atarıldı.

Bu açıklamayla birlikte, Bin Ladin’in ölümünün cihatçılar tarafından ilk kez kabul edildiğine dikkat çekiliyor.

Militanlara ait internet sitelerinin düzenli olarak “Esad El Cihad2” ile, “kutsal savaşı sürdürmenin protokolleri” üzerine yapılan uzun söyleşiler yayımladığı, bu kişinin sıklıkla doktrin meselelerini ele aldığı kaydediliyor.

ANNESİ YASINI TUTUYOR

Usame Bin Ladin’in annesi Alia, oğlunun yasını tutuyor. Usame’nin üvey kardeşlerinden Abdullah Muhammed, Sunday Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, Alia’nın gelişmeler karşısında “yıkıldığını” ve kendisine sakinleştirici verildiğini söyledi. Muhammed, Alia’nın evinde inzivaya çekildiğini belirtti.

PAKİSTAN’DA SALDIRI TEHDİTİ

Pakistan’daki Taliban örgütü, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesinden sonra ABD’ye, Pakistan’da Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari dahil olmak üzere hükümet yetkililerine ve orduya karşı saldırılar düzenleme tehdidinde bulundu. Pakistan Taliban Hareketi ya da diğer adıyla Tehrik-i Taliban Pakistan örgütünün sözcüsü İhsanullah İhsan, Reuters ajansına telefonla yaptığı açıklamada, “Artık Pakistanlı yöneticiler, Devlet Başkanı Zerdari ve ordu bizim öncelikle hedeflerimiz. Amerika, ikinci hedefimiz olacak” dedi.

PEŞAVER’DE GÖSTERİLER BAŞLADI

Pakistan’da El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü haberinin duyulmasından sonra Afganistan’a yakın Peşaver kentinde gösteriler başlarken ülkenin diğer kentleri sakinliğini koruyor.

Pakistan televizyonları, Taliban ve El Kaide militanlarının en etkili olduğu Peşaver kentinde bazı grupların protesto gösterilerine yer verdi.

Bazı siyasi ve askeri gözlemciler, El Kaide liderine Pakistan halkının önemli kesiminde sempati duyulduğunu belirtirken, ülkede kitle iletişiminin çok zayıf olması nedeniyle halkın Ladin’in öldürüldüğü bilgisinden habersiz olduğuna, bu nedenle gösterilerin daha sonraki saatlerde olabileceğine işaret ediyor.

Bu arada, üst düzey komutanlar ve emniyet birimlerinin acilen toplantıya çağrılmasının ardından ülkede güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Güvenlik güçleri bombalı ve intihar eylemlerine karşı alarma geçti.

YERİNE EL ZEVAHİRİ’NİN GEÇMESİ MUHTEMEL

Pakistan’da El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesinin ardından Bin Ladin’in Mısırlı sağ kolu Eymen El Zevahiri, örgütün başına geçecek en muhtemel aday olarak görülüyor. ABD’nin 2001 yılında Afganistan’ı işgal etmesinden sonra terör örgütünü bir arada tutan şeyin, El Zevahiri’nin stratejik düşünme ve organizasyon becerileri olduğu biliniyor.

AVRUPA’DA İNTİKAM SALDIRILARI BEKLİYOR

Radikal dinci Ömer Bekri, El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesini takiben Avrupa’da ”intikam saldırıları” düzenlenmesini beklediğini söyledi.

AFGANLAR: “1 NUMARALI ŞEHİT”

Afganistan’ın güneyinde Taliban’ın güçlü olduğu Kandahar vilayetindeki Afganlar, El Kaide örgütünün Pakistan’da öldürüldüğü bildirilen lideri Usame Bin Ladin’i, “bir numaralı şehit olarak” niteledi.
Reuters ajansının haberine göre Kandahar’da adının açıklanmasını istemeyen bir kişi, “O El Kaide’nin bir numaralı şehidi. Çünkü o hayattaki halinden daha güçlü bir ölü” dedi.

CİHATÇI FORUMLARDA, İNANMAZLIK, ÖFKE VE TEHDİT

ABD tarafından da izlenen cihatçı internet forumlarında, Usame bin Ladin’in öldürülmesine ilk tepkiler, inanmazlıktan, öfkeye ve ABD’ye tehdide kadar uzanıyor.

Amerikan SITE ve Jihadology enstitüleri tarafından İngilizceye çevrilen forumlara sık sık katılan internet kullanıcıları, ABD Başkanı Barack Obama’nın El Kaide lideri bin Ladin’in Amerikan komandoları tarafından Pakistan’da öldürüldüğünü açıklamasından şoke olduklarını belirttiler.

Bir forum katılımcısı “Eğer doğruysa bu İslam’ın bir kahramanını koruyamayan Pakistan halkı için utanç anı. Bizim için kara bir gün” derken, bir başkası “İnşallah haber doğru değildir. Doğruysa bu bir felaket” ifadesini kullandı.
Şumuh El İslam adlı bir forumda da bir katılımcı, “Aslanlar aslan kalacak ve Usame’nin izinden gidecek. Allah Filistin’de görmediğimiz asayişi Amerika’ya da göstermesin” dedi.

Bir başkası da “Eğer doğruysa Amerika onu canlı yakalayamadığı için Allah’a şükretmeliyiz. Yoksa Saddam Hüseyin gibi aşağılanırdı. En azından en büyük isteğine ulaştı, şehit oldu” diye yazarken, başka bir forum yazarı, New York ve Washington’da sevinç gösterileri yapılmasını yorumlayarak, “Bu kutlamalar komik. İsteğiniz kadar bayram yapın kafirler. Çünkü bunu yapmak için çok az zamanınız var. Gerçekle yüz yüze geleceksiniz” ifadesini kullandı.

Katılımcılarda biri de Amerikalıların bunu Afganistan’ı bu yıl terk etme bahanesi olarak kullanacakları değerlendirmesinde bulundu.

EL KAİDE MUHTEMELEN ETKİLENECEK

Ürdün’deki Müslüman Kardeşler, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürülmesinin örgüt üzerinde muhtemel bir etkisi olacağını bildirdi. Sözcü, radikal dincilerin Bin Ladin’in yaklaşım ya da taktiklerini paylaşmadığını ama onun ideolojisine ve fedakarlığına ölümüne bağlılığını selamladıklarını kaydetti.

HAMAS KINADI

Gazze Şeridi’ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, Usame bin Ladin’in öldürülmesini kınadı. Haniye, Gazze’deki evinde Filistinli gazetelerin temsilcileriyle yaptığı görüşmede, “Eğer bu haberler doğruysa, Amerikan siyasetinin Arapların ve Müslümanların kanını dökmek üzerine kurulu olduğunu gösteriyor” dedi.

RADİKAL DİNCİ ÖMER BEKRİ, AVRUPA’DA İNTİKAM SALDIRILARI BEKLİYOR

Radikal dinci Ömer Bekri, El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesini takiben Avrupa’da ”intikam saldırıları” düzenlenmesini beklediğini söyledi.

Lübnan’da bir mahkeme tarafından cinayete teşvikten ömür boyu hapse mahkum edilen Sünni din adamı Bekri, AFP’ye yaptığı açıklamada, ”Şeyh Usame’nin ölüm haberi bizleri üzdü, ama aynı zamanda da sevindirdi. Üzdü, çünkü bu Arap bölgesinde bir lideri kaybettik. Sevindik, çünkü tam da istediği gibi şehit düştü. Hiç şüphesiz Usame bin Ladin’in şehit düşmesi yeni kuşağa yeni bir soluk getirecektir, çünkü cihat mekanizması durmayacaktır” ifadesini kullandı.

Yeni bir dava beklerken Kasım ayında şartlı tahliye edilen Bekri, Lübnan’ın kuzeyindeki Trablus’ta yaşıyor. Suriye kökenli olan, ancak Lübnan pasaportu taşıyan Bekri, El Kaide ile her türlü bağlantısını reddediyor, ama 11 Eylül saldırılarını düzenleyenleri ”muhteşem” buluyor.

DÜNYA ALARMDA

ABD YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARINI UYARDI

ABD Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarına, Usame Bin Ladin’in öldürülmesinin EL Kaide örgütünün misilleme saldırılarına yol açabileceği, daha büyük güvenlik riskiyle karşıya karşıya oldukları uyarısında bulundu.Açıklamada, yurt dışında yaşayan ya da seyahatte bulunan Amerikan vatandaşlarının, özellikle de geçmişte ABD karşıtı saldırılara hedef olan bölgelerde olanların dışarıya çıkmayı sınırlamaları ve kalabalık yerlerden uzak durmaları gerektiği kaydedildi.

İNTERPOL’DEN TERÖR UYARISI

Uluslararası Polis Teşkilatı, El Kaide terör örgütü lideri Usame bin Ladin’in öldürülmesinin ardından ”terör riskinin arttığı” uyarısında bulunuldu. İNTERPOL Genel Sekreteri Ronald Noble, yaptığı açıklamada, Bin Ladin’in öldürülmesinden sonra terörle mücadelede daha dikkatli olunması gerektiğini bildirdi. Noble, ”Dünyanın en çok aranan teröristi öldürüldü, ancak bu El Kaide tehdidinin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. El Kaide dünyadaki terörist saldırılarını sürdürmeye devam edecektir. Bu yüzden dünyanın neresinde olursa olsun bütün terörist gruplara karşı kararlılıkla, ortak mücadelemizi sürdürmeye ihtiyacımız var” ifadesini kullandı.

İNGİLTERE BÜYÜKELÇİLİKLERİ UYARDI

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, BBC Radyosuna yaptığı açıklamada, “gelecek haftalarda, hala etkin olduğunu göstermeye çalışacak bazı El Kaide kolları olabileceğini ve aslında olduğunu” söyledi. Hague, bunun üzerine, son derece ihtiyatlı olmalarını sağlamak için büyükelçiliklerinden güvenlik koşullarını yeniden gözden geçirmelerini istediğini belirtti.

AJANSLAR

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI