EKMEK 4,5 DOMATES 5.5 LİRA

Avrupa Birilği destek mekanizması ile pazarlıkları sürdüren, ekonomik kriz içindeki Kıbrıs Rum yönetiminde tüketim maddelerine gelen zamlar ve geçim sıkıntısı manşetlere taşındı.
Rum medyasında bu yılın ilk 3 ayında gayri safi milli hasıla yüzde 2.3 oranında daralırken, halkın alım gücünde büyük düşüş olduğu ve yaşam savaşı verdiği belirtildi. Rumların en büyük gazetesi Fileleftheros, gıda ürünlerindeki zamları anlattığı manşetine göre; sütün litresi 1.41 Euro (3 lira), ekmeğin 2.1 Euro (4.5 lira), kuzu etinin kilosu ise, 9.9 Euro (21 liraya) yükseldi. Rum kesiminde en çok tüketilen domuz etinin kilosu 5.15 Euro (11.5 lira). domates 2.40 Euro (5.5 lira), salatalık 1.90 Euro (2 lira) olurken benzinin litresi ise 1.37 Euro’ya (3 lira) çıktı.

Rusya’dan Kredi

17 milyar Euro büyüklüğündeki güney Kıbrıs ekonomisinin, milli gelirleri kadar krediye ihtiyacı bulunuyor. AB destek mekanizmasını oluşturan IMF, AB Merkez Bankası ve AB Komisyonu uzmanları, Yunanistan krizi nedeniyle çökme noktasına gelen bankacılık sistemi ve kamu borçlarıyla birlikte Rumların 15 milyar Euro acil kredi ihtiyacı bulunduğunu belirtiyor. Rum yönetimi, bir yandan da Rusya’dan umut bekliyor. Yıl başında Rusya’dan düşük faizli 2.5 milyar Euro kredi alan Rumlar, 5 milyar Euro ek kredi talebinde bulunmuştu. Moskova, Rumların talebine ‘evet’ demedi.

Ekonomi Kötü

Rum ekonomisinin kötü gidişi, Rumların yine de AB’nin en zenginleri arasında olduğu gerçeğini gölgelemiyor. Ekonomistler, kişi başına 20 bin Euro’nun üzerindeki gelirleriyle Rum halkının zengin olduğuna dikkat çekiyor. Yaşanan ekonomik kriz ise, bu zenginliklerinde azalmaya neden oluyor. Rumların, kayıt dışı bir çok geliri de bulunuyor. Özellikle Rum halkının, kayıtlara girmeyen turizm ve kira gelirlerine dikkat çekiliyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI