Dünyanın en küçük kamerası!

İsrailli bilim adamları, tıbbi müdahalelerde kullanılmak üzere 0,99 milimetre büyüklüğündeki dünyanın en küçük video kamerasını imal etti.

Tel Aviv merkezli sağlık teçhizatları firması Medigus’ta çalışan bilim ekibinin ürettiği kamera, ileri nanoteknoloji özellikleri içeriyor. Kibrit çöpünden daha ince olan ve büyük oranda silikondan oluşan cihaz, 45 bin piksel çözünürlük sağlayan 0,66 mm x 0,66 mm ölçülerinde bir sensor içeriyor.

Medigus CEO’su Elazar Sonnenschein, yayınladığı basın bildirisinde, “Şu ana kadar yapılması mümkün olmayan bazı medikal prosedürler, geliştirdiğimiz dünyanın en küçük kamerası ile mümkün hale gelmiştir” dedi. Sonnenschein, kullandıkları teknolojinin, sağlık çalışanlarına ve hastalara güvenlik, kalite ve düşük maliyetli tedavi imkânları sağlayacağını belirtti.

1 milimetreden küçük olan kameranın önümüzdeki haftalarda ABD ve Japonya’daki bazı hastanelere gönderileceğini duyuran Medigus firması, cihazın endoskopik ve cerrahi aygıtların gerektiği kardiyoloji, ortopedi, gastroenteroloji ve jinekoloji operasyonlarında kullanılacağını açıkladı. Cihazın maliyetini saklı tutan şirket, tek kullanımlık tıbbi teçhizatlar düşünüldüğünde fiyatının “oldukça düşük” olacağını aktardı. Firmaya göre, endoskoba takılabilen kamera, pahalı ve bazen de riskli olabilecek muhtelif tıbbi müdahalelerin yerini alabilecek.

Medigus’un ürettiği kameradan önce, dünyanın en küçük video kamerası unvanı, Portekiz merkezli Awaiba firmasının ürettiği 1 mm x 1 mm boyutlarındaki NanEye’a aitti.

Etiketler: ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Mobil Sohbet Nasıl Yapılır Mobil Sohbet Nasıl Yapılır

Mobil sohbet etmek için bir çok alternatif vardır.İstediğiniz her yerden bağlanabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Canınız sohbet etmek...

DEVAMI
Mobil sohbet teknolojisi Mobil sohbet teknolojisi

Mobil sohbet teknolojisi günümüzde popüler hale gelmeye başladı.Her geçen gün mobil kullanım alanları artıyor.Buna paralel olarak sohbet siteleri mobil...

DEVAMI
Domain seçimi nasıl olmalıdır? Domain seçimi nasıl olmalıdır?

Bir web sitesi kurmak isterseniz ilk önce bir domain sahibi olmalısınız.Peki domain seçerken nelere dikkat edilmelidir.Kuracağınız web sitesine uygun...

DEVAMI