Dört ayaklı bilmece!

El Kaide lideri Usame bin Ladin’e düzenlenen operasyona olağanüstü şartlara alışkın bir köpeğin de katıldığı düşünülüyor

Amerikan ordusu, 2 Mayıs’ta düzenlenen operasyonda bir köpeğin kullanıldığı haberlerine sessiz kalırken, New York Times, operasyona bir ”dört ayaklının” katılmış olabileceğinden söz eden ilk gazete oldu.

Gazetedeki haberde, köpeğin, Bin Ladin’in yıllardır saklandığı villadan kaçmasını engellemek için kullanılmış olabileceği belirtilirken, diğer gazetelerdeki haberlerde köpeğin firarilerin izini bulması için operasyonda görev almış olabileceği kaydedildi.

BELÇİKA VEYA HOLLANDA ÇOBAN KÖPEĞİ OLABİLİR
Amerikan ordusu için çoban köpeği yetiştirip eğitim veren özel şirket Baden K9’un başındaki Mike McConnery, karakteristik özelliklerinden dolayı operasyonda sadece Belçika ya da Hollanda çoban köpeği cinsinin bu operasyonu düzenleyen özel birliğe entegre edilmiş olabileceğini söyledi.

Bir kedinin çevikliğine sahip bu köpeklerin yoğun stresli durumlarda bile sahipleriyle iletişim kabiliyetlerinin çok gelişmiş olduğunu belirten McConnery, ”Bunlar polisiye operasyonlarda gördüğünüz hayvanlardan tamamen farklı” dedi.

ABD’nin dört ayaklı ordusu için tıklayınız!

EKİP ÇALIŞMASI
Mike McConnery, bu cins köpeklerin dostla düşmanı çok hızlıca ayırt etme kabiliyetine sahip olduklarını belirtti ve ”Benim köpeğimle geldiğimizi gördünüz, ona ya da bana silah çektiniz mesela, eğer köpeğe silah çekerseniz ben size ateş ederim, eğer bana silah çektiyseniz köpek size saldırır” açıklamasında bulundu.

Bu köpeklerin bu kadar eğitim aldıktan sonra evde beslediğimiz bir ”yoldaşa” dönüşemeyeceğini de belirten McConnery, ”Tesislerimizde emeklilik hayatı yaşayan köpeklerimiz var. Onları hiçbir bahaneyle terk etmiyoruz” diye konuştu.

AMERİKAN ORDUSUNDA 2 BİN 700 DÖRT AYAKLI ASKER VAR
MSNBC’ye konuşan köpek eğitmeni çavuş William Gaskins, Amerikan ordusunda 2 bin 700 köpeğin görev yaptığını ve bunların özellikle de bu tür operasyonlarda ordunun kilit öneme sahip bileşenleri olduğunu söyledi.

İnsanın en yakın dostu köpekler Amerikan ordusunda 1861-1865’teki iç savaştan beri kullanılıyor.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Beyaz dut Beyaz dut

Dut agaçlari ülkemizin hemen hemen yer yerinde yetişen bir ağaçtır ve %100 organik bir besindir.Dut ağaçlarına dadanan bir zararlı...

DEVAMI
Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI