Domain seçimi nasıl olmalıdır?

Bir web sitesi kurmak isterseniz ilk önce bir domain sahibi olmalısınız.Peki domain seçerken nelere dikkat edilmelidir.Kuracağınız web sitesine uygun bir domain adı nasıl olmalıdır?

Bir web sitesi kurmaya karar verdiniz.İlk önce kuracağınız web sitesi ne ile alakalı onun kararını vermelisiniz.Peki bu neden önemlidir.İlk başta domain ismi kullanacağınız anahtar kelimeleri içerir ise sizin açısından büyük fayda sağlamış olur.Akılda kalıcı bir isim olmalıdır.Bir çok ünlü sitelerin domain isimlerine baktığınızda bunun ne kadar önemli olduğunu anlarsınız.karmaşık ve Türkçe karakter içeren isimlerden kaçının.Uzun domain isimlerini tercih etmeyin.Unutmayın ki bu isim bir nevi temeldir.Bütün kurulum bu temel üzerine olacaktır.

Uzantısı ne olmalıdır?

Domain isminin uzantısı adı kadar önem taşır.Mümkün olduğunca .com uzantısını tercih edin.tabi bu kural değildir.Bazı istisnalar vardır.Bir televizyon sitesi kuracağınız zaman .tv uzantısı almak daha mantılıdır.İkinci olarak .net uzantısı gelir.Bir şirket sahibi iseniz .com.tr uzantısı almalısınız.Bunun için sizden bazı evraklar istenir.

Domain kontrolü nasıl yapılır?

Bunun için bir çok sorgulama siteleri vardır.Bir kaçını örnek verelim

  • İsimtescil
  • IHS
  • Sekershell
  • GoDaddy
  • Natro

domain secimi 300x75 - Domain seçimi nasıl olmalıdır?

Bunlara birkaç örnektir.Bu sitelere girerek almak istediğiniz domainin mümkün olup olmadığını görürsünüz.Sorgulama sonucu sizin almak istediğiniz domain yani alan adı başkası tarafından alınmış olabilir.Sakın şu hataya düşmeyin.Örnek aklınızda olan domain ismi baliktutmak olsun.Eğer bu domain başkası tarafından alınmışsa siz bunun yerine balik-tutmak olarak almayın.Yani alt tireden mutlaka kaçınmalısınız.Çünkü bir anlamı olmaz.Bazı durumlarda aradığınız domain ismini bulmanız zorlaşabilir.Bir başka seçenek ise düşücek domain listesini takip etmek.Buna 2. El domain listesi denir.Bu listeyi takip ederek domainin ne zaman düşeceğini öğrenebilirsiniz.Elinizi çabuk tuttuğunuz takdirde domaini siz kayıt edersiniz.

Sonuç olarak domain yani alan adı seçimi önemlidir.Sabırlı olun.Amacınıza uygun domaini seçmeye veya düşecek domainler listesinden takip etmeye çalışın.

Etiketler:

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI