Dokunmatiğin de Ötesi!

dokunmatigin de otesi 3611072 o - Dokunmatiğin de Ötesi!Dokunmatiğin de Ötesi!
Dokunmatik teknolojisini yüzlerce adım ileri taşıyan yeni buluş, hiç beklemediğimiz yerden geldi!
Disney’in “akıllara durgunluk veren” dokunmatik teknolojisi, insan derisi ve su dahil, birçok karmaşık harekete duyarlı…

Disney Araştırma Merkezi’nde (evet, bildiğimiz Disney) çalışan bilim adamları, Touché isminde dokunmaya duyarlı yeni bir teknoloji geliştirdi. Günümüzde tablet veya akıllı telefonlarda kullandığımızdan biraz farklı olan bu teknoloji sayesinde kapı tokmağı, duvar ve hatta sıvı yüzeyler, dokunmaya duyarlı hale getirilebilir. Ancak Touché, telefonlardaki basit “kaydırma” hareketi dışında daha karmaşık hareketleri detaylı bir şekilde algılayabiliyor. Austin’de henüz Pazartesi günü sergilenmesine rağmen, bu teknolojik buluş şimdiden birkaç önemli ödüle layık görülmüş bile.

Peki bu teknoloji nasıl çalışıyor? Tipik dokunmatik ekranlar, tek bir elektrik frekansı kullanarak komutları kabul eder ve bu sadece ekrana dokunulup dokunulmadığından ibarettir. Touché ise daha geniş bir frekans aralığı kullanarak insan mimiklerine kadar birçok farklı hareketi algılayabiliyor. Birbirinden farklı dokunuş şekilleri, ayrı birer elektrik algısı yaratıyor. Örneğin bir kapıya tek parmakla dokunulduğuna veya tüm Elle kavrandığına dair farklı profiller oluşturuluyor. Disney buna “kapasitif görünüş” adını vermiş.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir