Dişteki Ortodontik Bozukluklara “Şeffaf” Tedavi

 

Dişteki ortodondik bozuklukların tedavisinde tel kullanımına alternatif olarak geliştirilen şeffaf plaklar, Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde de uygulanmaya başladı.

Haber: Dişteki Ortodontik Bozukluklara 'Şeffaf' Tedavi

Dişteki ortodondik bozuklukların tedavisinde tel kullanımına alternatif olarak geliştirilen şeffaf plaklar, Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde de uygulanmaya başladı.

Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yalçın Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1997 yılından bu yana ABD’deki sağlık kurumlarında uygulanan şeffaf plaklarla ortodontik tedavinin, son bir yıldır Türkiye‘de de kullanıldığını anlattı.

Diş bozukluğu olan kişilerin daha estetik ağızlara sahip olmasını sağlayacak bu yöntemi artık Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde de hastalara uyguladıklarına değinen Güngör, şeffaf plakların hem estetik hem de hijyenik anlamda tele göre daha avantajlı olduğuna dikkati çekti.

Yrd. Doç. Dr. Güngör, ağız ölçüsü alındıktan sonra kişiye özel hazırlanan şeffaf plakların 15 gün kullanıldıktan sonra yenisiyle değiştirildiğini ifade etti. Şeffaf plakların tele göre daha estetik bir görüntü sağladığını vurgulayan Güngör, “Ayrıca yemek yenilirken çıkarılabildiği için temizliği de kolay oluyor. Tele göre çok daha konforlu. Her yaştan kişiye uygulanabiliyor. Tedavi ortalama 2 yıl sürüyor” dedi.

Şeffaf plakların çok ağır diş bozuklukları olan kişilerde kullanılamadığına değinen Güngör, “Doğru hasta seçilirse iki yöntemin etkisi neredeyse aynı. Tedavi süreleri açısından da arasında çok büyük fark yok” diye konuştu.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir