DIŞ TİCARET AÇIĞI 50 MİLYAR DOLARA İNDİ

Dış ticaret açığı Temmuz’da 7.9 milyar dolarla beklentilere yakın geldi. 7 aylık açık 50.7 milyar dolara geriledi.
Altın ihracatında devam eden artış ve ithalattaki azalma ile dış ticaret açığı Temmuz’da yüzde 14.3 azalarak beklentilere paralel 7.89 milyar dolar, Ocak-Temmuz döneminde ise yüzde 20 azalarak 50.7 milyar dolar oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ihracat Temmuz’da yüzde 8.5 artarak 12.87 milyar dolar, Ocak-Temmuz’da yüzde 12.6 artarak 87.21 milyar dolar oldu. İthalat Temmuz’da yüzde 1.5 azalarak 20.76 milyar dolar, Ocak-Temmuz’da ise yüzde 2 azalarak 137.91 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Enerji ithalatı Temmuz’da yüzde 9.6 azalışla 4.44 milyar dolar, Ocak-Temmuz’da yüzde 13.3 artışla 33.78 milyar dolar oldu.

TÜİK verilerine göre altın ihracatı ise Temmuz’da 1.83 milyar doları İran’a olmak üzere toplamda 1.86 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ING Bank Kıdemli Ekonomisti Muhammet Ercan yayımladığı notta, ihracatın altın satışına bağlı olumlu hareketini devam ettirmesine ek olarak, ithalatın küçülmesi sonucu Temmuz’da dış ticaret açığının beklentilere paralel gerçekleştiğini söyleyerek, şöyle devam etti: “Temmuz verileri ithalatta 2011 yılı sonundan beri görülen zayıflama eğilimi ile birlikte ekonomide henüz bir ivmelenmenin olmadığını ortaya koydu. Enerji hariç dış ticaret açığında daha belirgin olan iyileşmenin petrol fiyatlarındaki gelişmelere de bağlı olarak toplam açıktaki toparlanmayı yılın kalan döneminde de desteklemeye devam edeceğini düşünüyoruz. İhracatta kıymetli maden hariç yıllık büyümenin yılın ilk yarısında yüzde 3.7’de kalması ise (2011’in aynı döneminde bu oran yüzde 22.6’ydı) dış ekonomik gelişmelere duyarlılığın devam ettiğini gösteriyor.”

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; Temmuz’da ihracat önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.5 artarken, ithalat yüzde 5.3 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise Temmuz’da ihracat bir önceki aya göre yüzde 1.1, ithalat yüzde 1.7 azaldı. TÜİK verilerine göre geçen yılın Temmuz ayında yüzde 56.3 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, bu yılın aynı ayında yüzde 62’ye yükseldi.

Geçen yılın Temmuz ayında yüzde 47.7 olan Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı, 2012 Temmuz ayında yüzde 34.3’e gerilerken, AB’ye yapılan ihracat, 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 21.9 azalarak 4.42 milyar dolar oldu.

Söz konusu ayda en fazla ihracat yapılan ülke İran olurken, bu ülkeye yapılan ihracat 2011 yılı Temmuz ayına göre yüzde 573.8 artarak 2.16 milyar dolar olarak gerçekleşti. İran’ı 1.04 milyar dolar ile Almanya, 912 milyon dolar ile Irak, 638 milyon dolar ile İngiltere ve 552 milyon dolar ile Rusya takip etti.

Rusya ithalatta ise ilk sırada yer aldı ve bu ülkeden yapılan ithalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35.8 artarak 2.42 milyar dolar olarak gerçekleşti. Rusya’yı sırasıyla 1.82 milyar dolar ile Almanya, 1.8 milyar dolar ile Çin ve 1.28 milyar dolar ile ABD izledi

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI