Demirören TFF Başkanı seçildi

27 Şubat 2012 Pazartesi 13:12
Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Seçimli Olağanüstü Genel Kurul toplantısı Ankara’da başladı. Adaylardan Ata Aksu çekildiğini açıklarken TFF Başkanlığı seçimine Yıldırım Demirören tek aday olarak girdi. Oylama sona erdi

TFF başkanlık seçimi sabah saatlerinde 11:00’de başladı.

Yıldırım Demirören’in TFF Başkanlığı’ndaki en ciddi rakibi olarak görülen Ata Aksu adaylıktan çekildi.

Ata Aksu başkanlık adaylığından çekildiğini açıkladı.

Yıldırım Demirören ile birlikte CNN TÜRK yayınına katılan Ata Aksu yaptığı açıklamada, “Yeni bir kaosa sebebiyet vermemek adına tek adayla seçime girmek en doğrusu. Beni destekleyenler de vardı. Onlarla da istişare ettim ve uygun gördüler. Zaten Demirören ile aramızda ilkesel duruş farkı yoktu. Başkanımız genç ve dinamik. Yolu açık olsun, başarılar diliyorum” dedi.

Bu arada Zafer Murat Mermer de TFF başkanlığı adaylığından çekildiğini açıkladı. Daha sonra Demirören dışındaki diğer adaylarda seçime katılmama kararı aldı.

Bursaspor katılmıyor

Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı, TFF’nin Ankara’da gerçekleştirilecek olan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’na katılmayacaklarını söyledi. Bursaspor daha önce Ata Aksu’yu desteklediklerini açıklamıştı.

Aysal: “Demirören bizi rahatlattı”

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal “Yıldırım Demirören’in dünkü açıklamaları bizi rahatlattı. Ata Aksu’yu destekliyorduk ama şu an için Demirören’i desteklememizde bir sakınca yok” dedi.

Genel Kurul Başladı

41. TFF Başkanı’nın seçileceği kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

TFF Divan Başkanlığı’na Yalçın Karadeniz seçildi. Başkan yardımcılığına Hasan Yener, üyeliklere ise Süleyman Hurma ve Sevda Karaali oy çokluğu ile seçildi. Delege değişiklikleri okundu ve oylamaya sunuldu, oy birliği ile kabul edildi. Kongre salonunda 231 delege var.

Hüsnü Güreli

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Seçimli Olağanüstü Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan TFF Başkan Vekili Hüsnü Güreli, göreve başlamalarının 3. gününde gelen şike ve teşvik soruşturmasının kendilerine sıkıntılı günler yaşattığını söyledi.

Güreli, Federasyonda görev aldıkları süre içinde yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak delegelere bir sunum yaparken, bu süre içinde kendilerinden desteğini esirgemeyen herkese teşekkür etti.

Yıldırım Demirören’in konuşması

Söz alan Yıldırım Demirören, “Bizler UEFA ile diyalog kurup bu zor durumdan çıkmanın yollarını arayacağız” dedi.

Ata Aksu’ya teşekkür eden Demirören “Zorluklar aşılmak için vardır. Zor bir görev devralıyoruz. Şu anki süreç yüzde 20’dir. Ekonomi ve alt yapı en önemli problemdir. Hak eden her takım Avrupa’ya gidcek. Bizler UEFA ile diyalog kuracağız” diye konuştu.

Beşiktaş Kulübü Başkanı olarak bana hep sordular: “Neden TFF başkanlığı?” diyen Demirören, “Bu gemide hepimiz varız. Futbolumuz seyredilmez hale geldi. Taraftarı ve futbolu eski hale getirmek zorundayız. Ben Fenerbahçemiz dedim eleştirildim. Galatasarayımız, Trabzonsporumuz, Sivasımız, Elazığımız diyorum” şeklinde konuştu.

Hasan Doğan’ın yolundan yürüyeceğini belirten Demirören, “Sizden de Özhan Canaydın ve Süleyman Seba duruşu bekleyeceğim” dedi.

Oylama sona erdi

Genel Kurulda oy kullanma işlemi sona erdi. Yıldırım Demirören oylamaya tek aday olarak katıldı.

Demirören’in listesi belli oldu

1-Yıldırım Demirören 2- Servet Yardımcı 3- Arif Koşar 4- Talat Yılmaz 5- Fethi Heper 6- Mehmet Baykan 7- Cengiz Zülfikaroğlu 8- Ufuk Özerten 9- Hakan Kanık 10-Taylan Öner 11-Mustafa Beyazlı 12-Edip Eren 13-Faruk Öksüz 14-Selim Koray 15-Ergun Tekin

Öte yandan sadece Denetleme Kurulu’nu yeni isimlerden oluşturacak olan Demirören seçilmesi halinde Etik Kurulu, Hukuk Kurulu, Tahkim Kurulu ve PFDK’yı değiştirmeyecek.

Nasıl işleyecek?

Genel kurul, çoğunluk sağlanması halinde, Ankara Marriott Otel’de gerçekleştiriliyor. Çoğunluk sağlanamaması durumunda genel kurul toplantısı, delege tam sayısının asgari 3’te 1’i ile 28 Şubat Salı günü aynı saatte ve aynı yerde yapılacak. İkinci toplantıda da çoğunluk sağlanamadığı takdirde, çoğunluk aranmaksızın 6 Mart Salı günü aynı saatte ve aynı otelde genel kurul toplanacak.

Mehmet Ali Aydınlar’ın istifasının ardından olağanüstü genel kurul kararı alınan TFF’de, 302 delegenin oy hakkı bulunuyor.

Futbol Federasyonu Ana Statüsü gereği, genel kurulda adaylık için, toplam delege sayısının beşte birinin yazılı teklifte bulunması şartı aranıyor. Bu durumda adayların, 302 delegeden en az 61’inin imzasını taşıyan dilekçeyi, Divan Başkanlığına sunmaları gerekiyor.

1923 yılında kurulan TFF’nin 89 yıllık tarihinde şimdiye dek 65 dönemde toplam 40 futbol adamı, seçimle, atamayla ya da vekaleten başkanlık yaptı.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI