Cuma Günü ve Cuma Namazı Fazileti

Müslümanlıkta en değerli gün cumadır..Bu Yahudilikte cumartesi,Hristiyanlıkta ise Pazar günüdür.Yahudiler cumartesi sinegogta,Hristiyanlar Pazar günü kilisede kendi dinlerinin gerektirdiği ibadetleri yaparlar.Bu dine mensup yaşayan kişiler hangi devlette olurlarsa olsunlar yaşadığı bölgenin en yakınındaki ibadet yerlerinde giderek görevlerini yerine getirirler.İşte Müslümanlar için de Cuma günü en mübarek gündür.

Dünya üzerinde bulunan yaklaşık 7 milyar insanın 2.2 milyarı Hristiyan,1.6 milyarı Müslüman ,1 milyarı Hindu,500 milyonu Budist,14 milyonu Yahudi,1.1 milyarı dinsiz geri kalanlar ise çeşitli dinlere mensupturlar.

Tüm dünyaya yayılmış olan Müslümanlar yaşadıkları toplumlarda dinlerini İslamın gerektirdiği biçimde tatbik etmeye çalışırlar.Kutsal gün ve gecelerde Yüce peygamberin ve kitabın yapılmasını emir ve sünnet olarak sabit kılınmış ibadetleri yerine getirirler.Cuma günü ise yapılması gereken bazı sorumluluklar vardır.Şu an kullandığımız Miladi takvim sistemi Hicri takvim sistemine göre biraz değişiktir.Cumayı gecesi ve günü olarak ikiye ayırmak gerekir.Bu çok karıştırılan bir o kadarda çok önemli bir konudur.Cuma gecesi Perşembe gününün akşam ezanı ile başlamış olur.yatsı ezanı ilede tam gece girmiş demektir.Bu imsak atmasına kadar sürer.Cuma günü ise İmsak ile başlar.Akşam ezanı okununcaya kadar devam eder.Bu Kur’an-ı Kerim ayeti ile sabittir.”Güneş Ay’ı yakalayamaz.Gecede gündüzü geçemez.Her biri farklı yörüngede yüzüp giderler.”(Yasin 38-40)

cuma sohbet

Cuma,bu kadar önemli bir gün olduğuna göre onu güzel karşılamak gerekir.Şu zamanda pek denk gelinmese de eskiden köy ve nahiye gibi yerlerde Perşembe akşamları sâla verilirdi.İnsanlar dünya işleriyle meşgul olurken akıllarından mübarek Cuma gününün çıkmaması için hatırlatmak maksadı ile yapılan bir hareketti.Perşembe akşamı gusül abdesti alınır.Vücut temizliği komple yapılır.Yine perşembe akşamları cem yapmak yani toplanmak amacı ile cumanın fazileti,önemi ve ecri ile ilgili sohbet,muhabbet ve hasbihal edilir.Bu sohbet yerlerinin amacı katılan genç nesillere cuma gününün değerini aşılamaktır.

Cuma gününe girildiğinde ise hazırlık olarak güzel kokular sürülür.Temiz elbiseler giyilir.İbadet esnasında cemaati rahatsız edecek kokulardan kaçınılır.Cuma kelimesi kök olarak Arapçadan cem, yani toplanma kelimesinde gelir.Cuma vakti yaklaştığında abdest için hazırlık yapılır.Esnaf dükkanlarını kapatır.Cuma günü islam dinine göre ticaret yapmak,Hanefi  mezhebine göre tahrimen mekruh diğer 3 mezhebe göre haramdır.

Peki bu kadar ehemmiyetli olan Cuma namazına gitmemenin şartları varmıdır? Elbette vardır.Hemen hemen tüm İslam alimlerinin tanımlamalarını toparlayacak olursak birkaç başlık halinde ifade edebiliriz.

1-Hastalık:Cuma namazına gidemeyecek kadar hasta, başka bir tabirle yatalak olan kişi.Cumaya gittiği takdirde hastalığı ilerleyecek (Sürekli alması gereken ilaç ,sıvı varsa) olan kişi.Kişinin hastalığı yok.Fakat bir hastaya bakıyor.Bu durumda yine Cuma sakıt olmuş olur.Sebebi ise bakmakla yükümlü olduğu hastanın durumu sürekli kontrol altında olması gerekebilir.Kişi cumaya gittiğinde hasta risk altında olma durumunda kalırsa gitmeme durumu doğar.

2-Kötürüm ve körlük:Kişi kötürüm ,ayakları kesilmiş ise Cuma farz değildir.Körlük durumu mezheplere göre fetva durumunda değişiyor.Hanefi ,Maliki ve Şafii lere göre kişi kör ise ve başka birinin bu kişiyi camiye götürecek durumu olsa bile farz değildir.Hanbeli mezhebinde ise kör olan kişiyi götürecek bir kişi olursa Cuma ona farz olur.

3-Hava ve yol şartları:Cuma namazı kılınacak yer kişiye uzak ve yol yada hava buna müsait değilse Cuma yükümlülüğü düşer.Fırtına,sel,doğal afet,deprem,aşırı sıcak veya aşırı soğuk durumlar bu maddeye giriyor.

4-Korku:Cuma namazına gidecek kişinin %100 hürriyetinden mahrum kalma durumudur.Kişi esir alınmıştır.kafasına silah dayanarak tehdit edilmiştir.Yahut cumaya gittiği takdirde namusu tehlikeye düşecek durumlarda Cuma yükümlülüğü düşer.

sohbetkral cuma

İşte bu kadar değerli ve faziletli olan Cuma günü ve Cuma namazı Müslümanlar tarafından titizlikle yerine getirilir.Mükafatının çok büyük olduğu kıymetli zamanlardan olan Cuma Kıyamet gününe kadar faziletinden faydalanacak Müslümanlarla eda edilecektir.Cenab-ı Hak bizleri bu ecirden nasiplenen kullarından eylesin.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI