ÇOCUKLARDA GÖZ TEMBELLİĞİ NASIL ANLAŞILIR?

Ebeveynler tarafından tespit edilmesi oldukça güç olan göz tembelliği, çocuklarda kalıcı görme bozukluğuna neden oluyor.
Göz tembelliği, toplumda sık rastlanan, çok konuşulan fakat az bilinen konulardan biri. Çocuktaki göz tembelliğinin aileler tarafından fark edilmesinin zor olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Giray Güneyli, “Fark edildiği zaman da genellikle tedavi için geç kalınmış oluyor” dedi.

Dr. Güneyli, bu nedenle herhangi bir sorun olmasa da okul öncesi çağda 3,5 – 4 yaşlarında göz muayenesi yaptırmak gerektiği uyarısında bulundu. Güneyli, “Bu yaşlarda muayene edilmesinin sebebi, çocuklar kendilerini ifade edebildikleri için görme seviyelerini ölçebilmemizdir” diye konuştu.

7 YAŞINA KADAR TEDAVİ EDİLEBİLİR

Hastalığın ancak detaylı muayene ile tespit edilebildiğini belirten Uzm. Dr. Giray Güneyli, “Göz muayenesinin belli bir yaşı yoktur. Şikayeti olan çocuk hangi yaşta olursa olsun muayene edilebilir. Erken tespit edilen göz tembelliğinde başarı oranı çok daha fazladır. En başarılı sonuçlar 7 yaşına kadar alınmaktadır. Göz tembelliği tanısı zamanında konulduğu takdirde sağlam göz kapatılarak, gerekli gözlük camı verilerek, beyne bulanık gören gözün de gördüğü sinyali verilir. Kademeli olarak gözdeki görme yeteneğinin düzeltilmesi hedeflenir” ifadesini kullandı.

Güneyli, göz muayenesi yaptırmayan çocuklar için uyutucu, sakinleştirici ilaçlar kullanılabileceğini, bu metotlardan da verimli sonuç alınamadığında genel anestezi ile muayene yapılabileceğini hatırlattı ve geç kalan tedavinin sonuçları hakkında şunları söyledi: “Ciddi ve kalıcı görme kusuru gelişebilir, derinlik algılamasında kayıp olabilir, normal gözde hastalık veya yaralanma olursa, ömür boyu az görmeyle sonuçlanabilir.”

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Beyaz dut Beyaz dut

Dut agaçlari ülkemizin hemen hemen yer yerinde yetişen bir ağaçtır ve %100 organik bir besindir.Dut ağaçlarına dadanan bir zararlı...

DEVAMI
Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI