Çocuğuna bu adı ver,altını kap!

Çocuklarına Eshab-ı Kehf’in adını koyanlara altın hediye edilince, 2 yıl içinde toplam 57 bebeğe Eshab-ı Kehf adı verildi

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde, çocuklarına Eshab-ı Kehf’in adını koyanlara altın hediye edilmesi, 7 uyurların isimlerine ilgiyi artırdı. İlçede, 2 yıl içinde toplam 57 bebeğe Eshab-ı Kehf’in adları verildi.

Afşin Belediye Meclisi’nin 2 yıl önce, Eshab-ı Kehf Külliyesi’nin tanıtımı kapsamında aldığı karar doğrultusunda, çocuklarına Eshab-ı Kehf’in adları olan “Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş” isimlerini koyan ailelere altın, hemşehrilik beratı ve isim madalyası veriliyor.

Afşin Nüfus Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, 2 yıl içinde toplam 57 bebeğe, “7 uyurlar” olarak bilinen Eshab-ı Kehf’in adları verildi.

Konu hakkında bilgi veren Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, çocuklarına Eshab-ı Kehf’in adını verenlere altın hediye edilmesi uygulamasını 2 yıldır sürdürdüklerini söyledi.

Eshab-ı Kehf Külliyesi’nin, Selçuklular’ın 11. yüzyılda yaptığı bir şaheser olduğunu ifade eden Aydoğan, şöyle konuştu:

“Eshab-ı Kehf’in nerede olduğuna dair tartışmaların olduğu biliniyor, ancak bunların içinde en isabetli yerin Afşin olduğunu araştırmacılar işaret ediyor. Halkımız Eshab-ı Kehf’e ait isimleri çocuklarına vererek yaşatıyor. Son yıllarda maalesef isimler de modaya uydurularak farklılaşmaya başladı. Biz de iki yıl önce bir karar aldık. Eshab-ı Kehf’e izafe edilen isimlerin yaşatılması için halkımıza ikramda bulunuyoruz.

Halkımızı bir tam altın, madalyon ve isim beratı vererek teşvik etmeye çalıştık. 2010-2011 yıllarında da bunun karşılığını bulduk. Bu uygulama sayesinde yedi uyurların isimleri çocuklarımıza daha sık verilmeye başlandı. Ancak hala istediğimiz boyutta değil. Biz dünyaya gözlerini yeni açan çocuklarımıza bu isimlerin daha çok verilmesini istiyoruz.”

Aydoğan, yeni doğan çocuklara 7 uyurların isimlerinin daha çok verilmesini sağlamak için farklı teşvik edici uygulamalar yapacaklarını da kaydetti.

Eshab-ı Kehf hadisesi

Eshab-ı Kehf Kültür ve Koruma Derneği’nin internet sitesindeki bilgiye göre, Efsus ya da Yarpuz denilen bir şehirde Dakyanus (Dakyus) adındaki zalim hükümdar, halkı kendisine ve putlarına tapmaya zorlar. Allah’ın varlığına ve birliğine inanan birkaç genç ise gizlice ibadet ederek bu zalimin buyruğu dışına çıkar. Bunu haber alan Dakyanus’tan kaçan gençler, yolda kendileri gibi inançlı bir çobana rastlar. Çobanın bildiği ve yanında su olan bir mağaraya sığınan yedi kişi, burada uykuya dalar.

Kralın vezirleri mağarayı bulur ancak, korkularından içeri giremez ve içerdekilerin dışarı çıkmaması için mağaranın ağzını kapatırlar.

“7 uyurlar” adı verilen kişiler, yaklaşık 309 sene bu şekilde kalır ve daha sonra uyanır. Yedi uyurlardan Yemliha, şehre ekmek almaya gider, ancak Dakyanus zamanından kalma para ile alışveriş yapmak istediği için yakalanır. Yemliha, kurulan mahkemede durumu anlatır ve insanları inandırmak için mağaraya götürür.

Mağaradaki arkadaşlarının korkacağını düşünerek yaşananları anlatmak için içeri yalnız giren Yemliha ve arkadaşları sır olur.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI