ÇİN’DE 3.5 YILIN EN DÜŞÜK BÜYÜME HIZI

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 7.4’le 2009’un ilk çeyreğinden beri en düşük büyümeyi kaydetti.
Çin ekonomisindeki yavaşlama bu yılın üçüncü çeyreğinde de devam ederken, hükümet küresel finans krizinin en sarsıcı döneminden beri ilk kez hedefinin gerisinde kalmış oldu. Açıklanan diğer veriler yıl sonunda toparlanma kaydedileceğine işaret etti.

Çin’de bugün açıklanan veriye göre, GSYH üçüncü çeyrekte yüzde 7.4 ile beklentiler seviyesinde artttı. Bu, 2009’un ilk çeyreğinden bu yana yakalanan en düşük büyüme oranı anlamına geliyor.

Ekonomide 7 çeyrektir yavaşlama yaşanıyor. Çin ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7.6 büyümüştü.

Çin’de Eylül’de sanayi üretimi yüzde 9.2 ile beklentilerin üzerinde artarken, perakende satışlar da yüzde 14.2 ile yine beklentilerin üzerinde artış kaydetti.

FT: ÇİN HAPŞIRDIĞINDA

Financial Times gazetesinde “Çin hapşırdığında” başlığıyla Çin ekonomisinde yaşanan yavaşlamaya ışık tutan bir analiz yer aldı.

Analizde, “50 yıldan fazla bir süre sonra, Çin küresel ekonomiyle o kadar iç içe ki, yurtiçi üretiminde ya da harcamalarında hafif değişimler bile, dünyanın öbür ucunda büyük bir etki yaratıyor” ifadesi yer aldı.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI