ÇİN’DE 3.5 YILIN EN DÜŞÜK BÜYÜME HIZI

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 7.4’le 2009’un ilk çeyreğinden beri en düşük büyümeyi kaydetti.
Çin ekonomisindeki yavaşlama bu yılın üçüncü çeyreğinde de devam ederken, hükümet küresel finans krizinin en sarsıcı döneminden beri ilk kez hedefinin gerisinde kalmış oldu. Açıklanan diğer veriler yıl sonunda toparlanma kaydedileceğine işaret etti.

Çin’de bugün açıklanan veriye göre, GSYH üçüncü çeyrekte yüzde 7.4 ile beklentiler seviyesinde artttı. Bu, 2009’un ilk çeyreğinden bu yana yakalanan en düşük büyüme oranı anlamına geliyor.

Ekonomide 7 çeyrektir yavaşlama yaşanıyor. Çin ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7.6 büyümüştü.

Çin’de Eylül’de sanayi üretimi yüzde 9.2 ile beklentilerin üzerinde artarken, perakende satışlar da yüzde 14.2 ile yine beklentilerin üzerinde artış kaydetti.

FT: ÇİN HAPŞIRDIĞINDA

Financial Times gazetesinde “Çin hapşırdığında” başlığıyla Çin ekonomisinde yaşanan yavaşlamaya ışık tutan bir analiz yer aldı.

Analizde, “50 yıldan fazla bir süre sonra, Çin küresel ekonomiyle o kadar iç içe ki, yurtiçi üretiminde ya da harcamalarında hafif değişimler bile, dünyanın öbür ucunda büyük bir etki yaratıyor” ifadesi yer aldı.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI