ÇİN YÜZÜNÜ KÖRFEZ ÜLKELERİNE ÇEVİRİYOR

ABD ve Avrupa birliğindeki ekonomik krizle birlikte enerji tedariki ve ekonomisinin istikrarlı ilerleyişi için yeni yollar arayan Çin, yüzünü Arap ülkelerine çeviriyor.
Arap ülkeleriyle ilişkilerini her alanda artıran Çin, bu ilişkilerde köprü vazifesi görecek merkezi de Çin’de Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Ninxia Hui Özerk Bölgesi olarak seçti. Burası aynı zamanda helal gıda için de Çin’in dışa açılan kapısı olarak yorumlanıyor.

2012 Ningxia Uluslararası Yatırım Fuarı ile 3. Çin-Arap Ülkeleri Ekonomi ve Ticaret Forumu bugün özerk bölgenin merkezi Yinchuan’da başladı. 71 ülke ve bölgeden ve uluslararası örgütlerden 7 bin 400 temsilcinin katıldığı fuarın açılışını Çin’in müstakbel Başbakanı olarak görülen Başbakan Yardımcısı Li Keqiang yaptı.

Organizasyona üst düzey olarak ise Orta Afrika Cumhuriyet Cumhurbaşkanı Francois Bozize, Kuzey Pasifik Okyanusu’ndaki adalar devleti Mikronezya’nın Cumhurbaşkanı Emanuel Mori, Papua Yeni Gine Başbakanı Michael Thomas Somare, Birleşik Arap Emirlikleri Dış Ticaret Bakanı Bayan Sheikha Lubna Bint Khalit Al Kasimi ile 73 Bakan seviyesinde yetkili,15 de Büyükelçi katıldı. BAE, bu yıl organizasyona onur konuğu olarak katılıyor. Organizasyon, Libya, Ürdün, Irak, Katar gibi Arap ülkelerinden gelen, alıcıları, sergicileri ve yatırımcıları bir araya getiriyor.

16 Eylül’e kadar sürecek ve teması “dostluk, işbirliği ve gelişme” olan fuar ve forum kapsamında ekonomik işbirliği ve kültürel iletişim de dahil olmak üzere 31 etkinlik yapılıyor. Helal gıda ve eşyaları, konuk ülkeler, enerji ürünleri ve kimyasal ürünler, kültürel değişim ve özgün mallar sergisi gibi 5 sergi de düzenleniyor. Bu arada bu akşam Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kadın futbol takımları arasında bir dostluk maçı da yapılacak.

İKİLİ TİCARET 150 MİLYAR DOLARI AŞTI

Açılış konuşmasında Li, Arap ülkeleriyle işbirliğini yoğunlaştırmaya ve Çin ile Arap ülkeleri arasındaki stratejik işbirliğini yeni düzeye taşımak için ortak çaba harcamaya hazır olduklarını belirtti. Li ayrıca forumun, işbirliğinin pekiştirilmesi ve ortak gelişme sağlanması için köprü rolü oynayacağına inandığını da kaydetti.

Açılışta konuşan BAE’li Bakan El Kasimi ise Çin ile ilişkilerinin geliştirilmesinin önemine dikkat çekerek, ülkesinin Arap ülkeleri arasında Çin’in ikinci büyük ticaret ortağı olduğunu ve ikili ticaretin geçen yıl 16 milyar dolar gerçekleştiği söyledi. 2002’de ticaret hacmi ise sadece 3,12 milyar dolardı.

Çin ile Arap ülkeleri arasındaki ticaret hacmi son 10 yılda sekiz kat arttı. 2010’da ticaret hacmi 150 milyar doları aştı. Hedef ise 2014’te 300 milyar dolar. Arap ülkeleri Çin’in 7. büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor. Çin’in Arap ülkeleriyle olan ticaretinde petrol ithalatı önemli yer tutarken Çin, bu ülkelere ürün ihraç ediyor. Çin, rekabet gücü yüksek Arap ürünlerinin Çin pazarına gelmesini istiyor.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI