CHP’den tarım raporu!

işlenmeyen arazi topraksız köylüye!

CHP’nin bugün açıklayacağı tarım raporunda çiftçi kayıt sistemine göre üretim yapılmayan toprakların satın alınıp topraksız köylüye kiralanması da öngörülüyor CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Konya’da tarım raporunu açıklayacak.

Tarımda yıllık yüzde 3 büyüme hedefinin konulduğu raporda, terk edilen veya işlenmeyen arazilerin devlet tarafından satın alınarak topraksız üreticilere düşük bedelli kiraya verilmesi veya uzun vadeli satılması, keçi yetiştiriciliğine izin verilmesi öngörülüyor. CHP’nin önerileri şöyle:
-ROBİN HOOD ÖNERİSİ: Terk edilmiş 2.5 milyon hektar tarım arazisinden başlayarak, çiftçi kayıt sistemi aracılığıyla üretim için değerlendirilmeyen topraklar yakından izlenecek, sürekli işlenmeyen ve değerlendirilmeyen toprakların ekonomiye kazandırılması için vergileme-satın alma yöntemleri kullanılacak. Bu şekilde satın alınan topraklar topraksız üreticilere düşük bedelli kiraya verilecek ya da uzun dönem vadeli olarak satılacak. Uzun vadeli ve düşük faizli arazi satın alma kredisi verilecek.

-ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI: 1.1 milyon hektarlık arazi toplulaştırması yatırımı, 12 yılda 12 milyon hektara çıkarılacak.

-MAYINLI ARAZİLER: Kilis, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak sınırında toplam 216 bin dönüm mayınlı alan temizlenecek. Mayınlı arazilerde 60’ar dönümlük işletmeler kurulacak. 15 bin kişiye istihdam sağlanacak.

-MAZOT 1.5 LİRA OLACAK: Mazot 1.5 lira olacak. Biyoyakıt teşvik edilecek.

-GÜBREDE KDV KALKACAK: Gübre rant aracı değil, üretim aracı olacak. Gübrenin üzerindeki KDV kaldırılacak. Üretici örgütlerinin toplu gübre alımı teşvik edilecek.

-KEÇİLERE İZİN: 2B alanları tarım yapan orman köylüsüne ücretsiz tahsis edilecek. Keçi yetiştiriciliğine izin verilecek.
Düzgün Karadaş-HT EKONOMİ

Etiketler: ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI