CHP’de şok İSTİFA !

CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat partisinden istifa etti.
CHP’li Birgül Ayman Güler’in ”Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz” sözleri partisini karıştırdı.

Güler’in sözlerine tepki gösteren CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat partisinden istifa etti. CHP’li Güler istifaya neden olan sözlerinin arkasında durdu, “ulus” ve “milliyet” sözcüklerinin çarpıtıldığını öne sürdü.

İlerleyen saatlerde Fırat’ın istifasını geri alması için Genel Başkan Yardımcıları ve Grup Başkanvekilleri seferber oldu. Meclis Başkanlığı, CHP’nin ricası üzerine Fırat’ın istifasını bir süre işleme koymama kararı aldı.

SALİH FIRAT KİMDİR?

Salih Fırat, 1 Mart 1960’ta Adıyaman’da doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. İzmir Sosyal Sigortalar Kurumu Tepecik Hastanesinde ortopedi ve travmatoloji uzmanlığını aldı. İki dönem Adıyaman Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterliği yaptı. 1977-2000 yılları arasında Adıyaman Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve kulüp doktoru olarak görev aldı. İnsan Hakları Derneği Adıyaman Şubesi üyesi olan Fırat, evli ve 3 çocuk babası.

NE DEMİŞTİ?

İşte anadilde savunma tartışmalarına damga vuran ve Meclis tutanaklarına giren o sözler:

BİRGÜL AYMAN GÜLER – Burada herhâlde şimdiye kadar böyle konuşmalar duyulmamıştır. BDP Grubundan Sayın Akat’ın yaptığı konuşma kanımızı dondurdu. Sanki başka bir devletin parlamenteriydi, bize “Siz.” diye diye inanılmaz şeyler söyledi.

HASİP KAPLAN – Devletin değil, Türkiye’nin parlamenteriyim.

BİRGÜL AYMAN GÜLER – AKP’nin, Türk ulusunu tarihten silmeye, Türk vatandaşlığını tarihten silmeye dönük olan girişimlerinde BDP’yle nasıl iş birliği yaptıklarını onun konuşmasında gördük.

MEHMET METİNER – Yok öyle bir şey. Ne alakası var?

OKTAY VURAL – AKP-BDP koalisyonu zaten!

BİRGÜL AYMAN GÜLER – Öyle bir şey nasıl yok? Anayasa Uzlaşma Komisyonuna vatandaşlık maddesi için partiniz ne önerdi arkadaşlar? “Türk vatandaşlığı”nı değil, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı”nı öneriyorsunuz. Başbakanınız salı günü “Bizim temelimiz Anasırı İslam’dır.” diyor.

AYŞE NUR BAHÇEKAPILI – Sayın Başkan…

BİRGÜL AYMAN GÜLER – “Türklük ırkçılıktır.” diyor.

İHSAN ŞENER – Doğru söylüyor.

BİRGÜL AYMAN GÜLER – “Ve biz bunu tarihten sileceğiz.” diyor. Burada büyük Türk milleti önünde yemin ettiniz, büyük Türk milleti önünde yemin ettiniz.

MEHMET METİNER – Biz ulusalcı değiliz, biz ırkçı değiliz. O Anayasa’yı değiştireceğiz.

BİRGÜL AYMAN GÜLER – O büyük ulusal parti olarak, tek tek şahıs olarak ihanet ediyorsunuz.

MEHMET METİNER – Anayasa’yı size rağmen değiştireceğiz.

BİRGÜL AYMAN GÜLER – Sosyal demokrasiye “militarizm” demek ha?

İDRİS BALUKEN – Sosyalist Enternasyonel’den de kovduracağız; merak etmeyin. Hem burada ulusalcılık yapıp hem dünyada solculuk yapamazsınız.

BİRGÜL AYMAN GÜLER – Kürt milliyetçiliğini bana “ilericilik” ve “bağımsızcılık” diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz. (CHP ve MHP sıralarından alkışlar)

İDRİS BALUKEN – Biz asla milliyetçi değiliz, siz ulusalcısınız, ulusalcısınız!

BİRGÜL AYMAN GÜLER – Değerli arkadaşlarım, AKP ve BDP iş birliğinin yaptığı şey tektir. Türkiye’de Kürt sorunu yoktur. Türkiye’de siz sorunu Türk sorunu yaptınız.

İDRİS BALUKEN – Sizi Sosyalist Enternasyonel’den de attıracağız, hiç merak etmeyin.

SIRRI SAKIK – Vallahi, Türkiye’de sizin faşist anlayışınız var.

BİRGÜL AYMAN GÜLER – Bundan sonra biz savunmadayız, bundan sonra meşru müdafaa hakkı için saldırıdayız.

TWITTER’DA TREND TOPIC OLDU

Birgül Ayman Güler’in sözleri TBMM Genel Kurulu’nda büyük tartışmalara neden olurken, sosyal medyada da yankı buldu. Twitter’da Güler’in adı trend topic listesine girdi. Kullanıcıların büyük çoğunluğu Güler’in sözlerine tepki gösterirken, bazı kullanıcılar ise CHP’li vekile destek tweet’leri attı.

MECLİS ARİTMETİĞİ DEĞİŞTİ

Fırat’ın istifasıyla CHP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 134’e düştü, bağımsızların sayısı ise 7’ye yükseldi. TBMM’de sandalye dağılımı şöyle: AK Parti: 326 CHP: 134 MHP: 52 BDP: 29 Bağımsızlar: 7

İSTİFAYA NEDEN OLAN SÖZLERİN SAHİBİ KENDİNİ SAVUNDU:
GÜLER: YA KÖTÜ NİYET, YA CEHALET

Tartışma yaratan sözleri konusunda Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Birgül Ayman Güler, sözlerinin arkasında durdu, kendisinin bilimsel anlamda kullandığı “ulus” ve “milliyet” sözcüklerinin çarpıtıldığını söyledi.

İnsan topluluklarının evriminin tarihsel açıdan üç aşamada ele alındığını, bunların “klan-kabile ya da soy-boy”, “milliyet” ve “ulus” olduğunu anlatan Güler, “Türk ulusu ifadem, tüm uluslaşmamış milliyet ve etnik toplulukları kapsıyor. Ulus bu anlamda, insan topluluklarının tarihsel evriminin en ileri biçimini anlatıyor. İnsanlar arasında soya dayalı değil, birey temelinde yeni bir beraberliği ifade ediyor” dedi.

“Türk ulusu” ifadesiyle, “bir ırkı, bir milliyeti değil”, birey bazında bir araya gelmiş bir topluluğu kastettiğini söyleyen Güler, “Türk anayasal bir kavram. Vatandaşlığı anlatıyor” dedi.

Güler, “bu açıdan bakınca, benim sözlerimin Kürt-Türk eşit değildir diye anlaşılıp, kullanılması ya cehaleti ya da kötü niyeti gösterir” diye konuştu.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI