CHP ‘Demokrasi Raporu’nu açıkladı

635112 detay - CHP 'Demokrasi Raporu'nu açıkladıKemal Kılıçdaroğlu’nun köşe yazarlarına açıkladığı Demokrasi Raporunun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) “Eşit Yurttaş Özgür Toplum” başlığını verdiği “Demokrasi” raporunu açıkladı. “Özgürlükçü demokrasi” temasına dayandırılan raporda, asker üzerinde daha fazla denetim ve 27 Nisan e-muhtırasının soruşturulması talep ediliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da sabah kahvaltısında buluştuğu gazetecilerle partisinin ‘Demokrasi Raporu’nu paylaştı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Sencer Ayata ile raporun hazırlanmasında görev üstlenen Dr. Mehmet Karlı, çalışma konusunda gazetecilere kısa birer sunuş da yaptılar. CHP’nin raporu, özgürlükçü demokrasi vaadiyle başlıyor. Raporda, “yargı yürütmenin emrine sokuldu”, “devlet partileşti” yorumları yer alıyor. “Özgürlükçü demokrasi” temasına dayandırılan raporda, “klasik demokrasi”nin azınlıkta kalanların korunması ile eşit ve devredilmez haklara doğru evriminin altı çizildikten sonra kapsamlı bir AKP eleştirisi de yapılıyor.

27 NİSAN SORUŞTURULSUN ASKER DAHA SIKI DENETİM ALTINA ALINSIN
Demokrasi raponun önemli başlıklarından biri asker-sivil ilişkisine yönelik. CHP askeri darbelere, silahlı kuvvetlerin siyasete karışmasına karşı olduğunu bildiriyor. 27 Nisan E-muhtırasının hukuki yollardan soruşturulması talep ediliyor. Ayrıca, askeri yargının görev alanının daraltılması, askeri yüksek idare mahkemesinin görevlerinin danıştaya bırakılması öngörülüyor. CHP, Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanmasına da sıcak bakıyor. Raporda, meclisin silahlı kuvvetler üzerindeki yetkisinin artırılması önerisi de var. Genelkurmay Başkanı’nın belirli aralıklarla Milli Savunma Komisyonu’na, MİT Müsteşarı ve Emniyet Genel Müdürü’nün de ihtisas komisyonlarına bilgi vermesi gerektiği vurgulanıyor.

ÖZEL YAŞAMIN KORUNMASI
Rapordaki bir diğer bölüm ise özel hayatın gizliliğine yönelik. CHP, yasal düzenlemelerin özel hayata müdahalenin sınır ve kapsamını genişlettiğini savunuyor. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın tüm üyelerinin hükümet tarafından atandığını, faaliyetlerinin yargı ve yasamanın denetimi dışında olduğunu öne sürüyor.

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALDIRILSIN POLİS KANUNU DEĞİŞTİRİLSİN
Demokrasi raporunda, özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması, polis vazife ve selahiyet kanununun değiştirilmesi de öneriliyor. Ayrıca siyasi cinayetleri aydınlatmak için Meclis’te komisyon kurulacağı ifade ediliyor. Hrant Dink cinayetinde sorumluluğu görülen kamu görevlilerinin yargılanmamasının da istendiği raporda yargınlanma süresindeki uzun tutukluluk süreleri de eleştiriliyor.

KÜRT SORUNU: TEK KİMLİK DEĞİL ÇOĞULCULUK
Kürt sorununun çözümünde CHP’nin “Üçüncü Yolu” temsil ettiğinin, sorunun ne sadece ekonomik ne de sadece kültürel ve siyasi olduğunun vurgulandığı raporda, vatandaşlığın “tek bir kimliğe refaransla değil, kimliksel çoğulculuğu içerecek şekilde tanımlanması” öneriliyor.

Raporda ayrıca basın özgürlüğü ve doğru haber için gazetecilerin gerekirse “zorunlu olarak sendikalı” yapılması öneriliyor.

AJANSLAR

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI