Cezaevi Yangınında Flaş Gelişme

13 kişinin öldüğü Şanlıurfa Cezaevi Müdürü’nün görevden alındığı iddialarına Hüseyin Çelik cevap verdi.

Haber: Cezaevi Yangınında Flaş Gelişme

13 kişinin öldüğü Şanlıurfa Cezaevi Müdürü’nün görevden alındığı iddialarını değerlendiren Hüseyin Çelik “Urfa Cezaevi Müdürü görevden alındığı iddiaları doğru değil. Yaz kararnamesinde tayini çıkmış, bu tayin yerine getiriliyor” dedi.

Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Cezaevlerinin dolu olması tüm Türkiye‘deki bir olay. Bununla ilgili çabalar harcadık. 207 cezaevi insani koşullarda olmadığı için kapatıldı. Başbakan Diyarbakır Cezaevi’nin kapatılacağını açıkladı. Muhalefet lideri diline pelesenk yaptı. Cezaevinin olmadığı hiçbir ülke yok; koşulların insani koşullara getirilmesi için çalışılıyor. 196 yeni cezaevi yapılacak. Denetimli serbestlik yasasıyla 16 bin kişi tahliye edildi. Şanlıurfa’da inceleme yapılıyor. Cezaevi yönetiminin bir kusuru varsa gereken yapılacaktır. Cezaevleri kapatılınca tepkiler geliyor. O illerin ekonomisine de getirisi var. İnceleme çok uzun sürmez. O yangınnı kim çıkardı belirlenecek. Gazetelerde yazılanların önemli bölümü doğru değil.”

BİR VANTİLATÖR İÇİN 13 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 42 derece sıcaklıkta vantilatörün hangi tarafı serinleteceği konusunda kavgaya tutuşan tutuklular, “Kim kimi öldürürse” diyerek koğuş kapısının önüne yığdıkları yatakları ateşe vermişti…

450 kişilik kapasitesi olan Eyyübiye Mahallesi’ndeki cezaevinde 1057 tutuklunun kalması, cezaevinde sık sık kavgalara neden oluyordu.

İddialara göre hırsızlık, yaralama ve gasp suçlarından tutuklu ve hükümlü 18 kişinin kaldığı C-15 koğuşunda tutuklular, bir süredir yatak ve fiyatları 60 liradan başlayan vantilatörün hangi tarafı serinleteceği konusunda anlaşmazlık yaşıyordu.

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir