“Cepten 1 film 1 dakikada indirilebilecek”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, 3G hizmetinin sunulmaya başladığı 2009 Temmuz ayında 7.2 Mbps olan data hızının 43,2 Mbps’e ulaştığını bildirdi. Terzioğlu, ”Bu yıl 84 Mbps hıza ulaşacağız. Böylece bir filmi internetten indirmek 1 dakika zaman alacak. Önümüzdeki yıllarda 168 Mbps hıza ulaşacağız. En geç 2014’de bu hızda hizmet sunarız. Hızın sonu var mı bilmiyorum ama şu andaki standartlar 168’i tanımlayabiliyor” dedi.

Gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Terzioğlu, genel olarak GSM şebekesi üzerindeki trafiğin her geçen yıl daha da arttığına dikkati çekti. 2015 yılında 7,2 milyara çıkacak dünya nüfusunun 3 katından fazla olan 25 milyar cihazın birbirine bağlı olacağını, bu sayının 2020 yılında ise ikiye katlanarak 50 milyara ulaşacağını bildiren Terzioğlu, ”Önümüzdeki dönem buzdolabı, otomobil, elektrik ve su sayacında bile SIM kart bulunacak” diye konuştu.

Turkcell 18 yılda 19,6 milyar lira yatırım yaptı
Artan abone sayısına paralel olarak şebekeyi sürekli yenilediklerini ifade eden Terzioğlu, sadece kapsama alanını genişletmek değil belli bir kalite seviyesinin üzerine çıkmak için yatırım yaptıklarını bildirdi.
Turkcell’in 29 bin 500 baz istasyonu ile 2G’de Türkiye nüfusunun yüzde 99,13’ünü, 3G’de ise nüfusun yüzde 88’ini kapsadığını bildiren Terzioğlu, Turkcell’in kapsama alanı en geniş operatör olduğunu iddia etti. Terzioğlu, 3G’de kapsama alanı açısından Turkcell’e en yakın olan rakip operatörün kapsama alanı oranının yüzde 80 olduğuna işaret ederek, ”Kapsama alanı basit bir iş değil. Oranı yüzde 1 artırmak 750 bin nüfusu kapsama alanına almak demektir. Kapsamada liderliğimizi sürdürüyoruz” ifadesini kullandı.

Turkcell’in yatırımlarıyla ilgili de bilgi veren Terzioğlu, 18 yılda 19,6, 2011 yılında ise 1,6 milyar lira yatırım yaptıklarını, yatırımların devam edeceğini kaydetti.

Cepten 1 film 1 dakika da indirilebilecek

Mobil şebeke üzerinden data aktarım hızında yaşanan gelişme hakkında da bilgi veren Terzioğlu, 3G hizmetlerinin sunulmaya başladığı 2009 Temmuz ayında 7,2 Mbps olan data hızının 43,2 Mbps’e ulaştığını bildirdi. Terzioğlu, ”Bu yıl 84 Mbps hıza ulaşacağız. Böylece bir filmi internetten indirmek 1 dakika zaman alacak. Önümüzdeki yıllarda 168 Mbps hıza ulaşacağız. En geç 2014’de bu hızda hizmet sunarız. Hızın sonu var mı bilmiyorum ama şu andaki standartlar 168’i tanımlayabiliyor” diye konuştu.
Terzioğlu, Turkcell sisteminin akıllı teknoloji ile yönetildiğine işaret ederek, ”30 bin istasyon ve 34 milyon abonemiz var. Böyle büyük bir şebekeyi klasik yöntemlerle yönetemeyiz. Ancak teknolojik sistemle yönetebiliriz. Yapay zeka ile daha sorun çıkmadan istem uyarı veriyor ve çözüm bulunuyor” dedi.

Ukrayna ve Belarus İstanbul’dan izlenecek

Türkiye’deki ve KKTC’deki Turkcell sisteminin İstanbul’daki Şebeke Kontrol Merkezi’nden gerçek zamanlı olarak takip edildiğini kaydeden Terzioğlu, bir noktada arıza meydana geldiğinde anında yerel birimlere ileten bir sistemin olduğunu söyledi. Terzioğlu, Turkcell’in hizmet verdiği Ukrayna ve Belarus’taki şebekenin de bu merkezden izlenmeye başlayacağını açıkladı.

GSM altyapısı için yerli üretime destek verdiklerini anlatan Terzioğlu, Turkcell’in teşvikiyle yerli akü ve yerli radyolink üretiminin gerçekleştirildiği hatta, ihraç bile edildiğini ifade etti.

Turkcell’in, Avrupa ve Asya’da bağlantı kesilme oranı en düşük 9 operatör arasında yer aldığını bildiren Terzioğlu, ”Kalite testi için Ay’a gidecek kadar yol yaptık. Bizim yolculuğumuz Ay’a gitmekten daha az maliyetli olabilir ama daha zordu” ifadesini kullandı,

Van için toplanan yardım 8 milyon lirayı aştı

Terzioğlu, deprem sonrasında Van’da kalıcı konut yapımı için Turkcell’in 5 milyon lira koyarak başlattığı Türkiye Kumbarası kampanyasında vatandaşlardan gelen 3 milyon 130 bin lira ile toplanan yardım miktarının 8 milyon 130 bin liraya ulaştığını açıkladı.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Mobil Sohbet Nasıl Yapılır Mobil Sohbet Nasıl Yapılır

Mobil sohbet etmek için bir çok alternatif vardır.İstediğiniz her yerden bağlanabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Canınız sohbet etmek...

DEVAMI
Mobil sohbet teknolojisi Mobil sohbet teknolojisi

Mobil sohbet teknolojisi günümüzde popüler hale gelmeye başladı.Her geçen gün mobil kullanım alanları artıyor.Buna paralel olarak sohbet siteleri mobil...

DEVAMI
Domain seçimi nasıl olmalıdır? Domain seçimi nasıl olmalıdır?

Bir web sitesi kurmak isterseniz ilk önce bir domain sahibi olmalısınız.Peki domain seçerken nelere dikkat edilmelidir.Kuracağınız web sitesine uygun...

DEVAMI