Çalışma hayatında kaos!

Hak-İş ve DİSK’e bağlı tüm sendikalar yetkilerini kaybedecek!
05 Temmuz 2012 Perşembe, 09:24:48
Yeni Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası Meclis’ten geçmediği için DİSK’e bağlı tüm sendikalar yetkilerini kaybedecek. Sadece Türk-İş’e bağlı 10 sendikanın üyeleri için zam pazarlığı yapma yetkisi devam edecek

Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in “İşçi ve işveren mutabakat sağladı, bu yasama döneminde çıkacak” dediği Sendikalar ve Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı, Meclis’ten çıkmadı.
Mevcut Kanun’la birçok sendikanın yetkisi düşeceği için 2009 temmuzundan bu yana sendikalı işçi sayısını Resmi Gazete’de ilan etmek yerine erteleyen, Çalışma Bakanlığı, Kanun’un çıkmasına kesin gözüyle bakıldığı için erteleme yapmadı. Yetkililer, Meclis kapandığı için erteleme yapılmasının artık mümkün olmadığını vurgaladılar.Buna göre yeni işkolu istatistikleri 31 Temmuz’da SGK verilerine göre yayınlanacak. Bu durumda, sendikalara göre 3 milyon 200 bin olan sendikalı işçi sayısı, bir anda 800 bine düşecek.
Hak-İş ve DİSK’e bağlı tüm sendikalar yetkilerini kaybedecek. Sadece Türk-İş’e bağlı 10 sendikanın üyeleri için zam pazarlığı yapma yetkisi devam edecek. Türk-İş’e bağlı 28, DİSK’e bağlı 7, HAK-İŞ’e bağlı 16 sendika faaliyet gösteriyor.
Aylardır Bakanlar Kurulun’da bekleyen tasarının çıkmama nedeni olarak sendikalar TOBB’u suçluyor. TOBB’un, TİSK’in evet dediği yüzde yarımlık işkolu barajına ‘örgütlenme artar’ gerekçesiyle karşı çıktığı belirtildi.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI