Bu Sözcükleri Yazmadan Önce İyi Düşünün

Bu Sözcükleri Yazmadan Önce İyi Düşünün

ABD, sanal dünyada insanları izlemek için bu kilit sözcükleri kullanıyor!

Haber: Bu Sözcükleri Yazmadan Önce İyi Düşünün

ABD’nin bütündünyadainternetitakip ettiği, şüphelileri buyollabulmaya çalıştığı biliniyordu. Şimdi ‘ulusalgüvenlik’ gerekçesiyle yapılan bu takipte filtre olarak kullanılan anahtar sözcükler açıklandı. Ülkede bilgi alma hakkı çerçevesinde yapılan birbaşvuruyla11 Eylül saldırılarının ardından kurulan ABD İç Güvenlik Bakanlığı sosyal paylaşım ve sosyal medya sitelerinde takip ettikleri kelimelerin listesini açıkladı. Listede “domuz” ve “bulut” gibi sözcükler var.

SIRADAN KELİMELER

Elektronik Mahremiyet Bilgi Merkezi adlı gözlemci grubun yaptığı başvuruda hükümetin, kendisine karşıt yayın yapan basın-yayın kuruluşlarını takip edip etmediği öğrenilmek istenmişti. İç Güvenlik Bakanlığı ise internette yürüttükleri izleme faaliyetinin amacının sadece terörist faaliyet, uyuşturucu kaçakçılığı, yasadışı göç dalgaları ve doğal afet tehditlerini takip etmek olduğunu belirtti. Bakanlık, bu amaçla izlemeye aldığı anahtar kelimeleri de yayınladı. Fakat listede neredeyse sıradan, herhangi bir insanın gündelik bir arama için kullanabileceği kelimelerin bulunması tepki çekti.

“GÜNCELLEME GEREKLİ”

bu sozcukleri yazmadan once iyi dusunun 3657803 3618 b - Bu Sözcükleri Yazmadan Önce İyi Düşünün

Listenin yayınlanmasının ardından grup, Bakanlık’ın, Terörle Mücadele ve İstihbarat Alt Komitesi’ne gönderdiği mektupla bu kelimelerin “geniş, anlaşılmaz ve belirsiz” olduğunu belirtti. Bakanlık’tan bir yetkili de haber sitesi Huffington Post’a doğal ve insan kaynaklı tehditlere karşı hazırlanan kitapçığın, farkındalığın devamlılığını sağlayabilmek için hazırlandığını söyledi. Fakat Bakanlık, kullanılan dilin belirsiz olduğu ve güncellemeye ihtiyaç duyduğunu kabul etti. İşte tartışma yaratan o kelimeler

0 cevaplar

Cevapla

Tartismaya Katilmak Istermisiniz?
Lutfen Katkida Bulunun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir