Bu Geceye Özel Namaz Şekli Var mı?

İşte Regaib Kandili’nin bereketinden istifade etmek için Diyanet’ten gelen öneriler.

Haber: Bu Geceye Özel Namaz Şekli Var mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, kandillere özel farklı ibadetler olmadığını, Regaib Kandili‘nde bol bol namaz kılınabileceğini ve tövbe edilebileceğini söyledi.

Zeki Sayar, İslam dininde bazı zaman ve mekanların önemli olduğunu belirtti. Kandil gecelerinin değerli zaman dilimleri olduğunu dile getiren Sayar, ”Regaib Kandili‘nde bütün bir hayatın muhasebesi, üç ayların manevi hazırlığı yapılabilir” dedi.

Üç aylar olarak bilinen kameri aylardan Recep, Şaban ve Ramazan’da birçok salih amelin işlenebileceğini ifade eden Sayar, Regaib Kandili‘nde şunların yapılabileceğini söyledi:

”Üç ayların başlangıcı, Recep ayının ilk cuma gecesi öteden beri kutlanmaktadır. Regaib gecesinde tüm kandillerde olduğu gibi bol bol kaza namazı kılınabilir, sonra tövbe istiğfar edilebilir, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılabilir, salat-ü selam getirilebilir, yoksullar fakirler gözetilebilir. Kısaca bu gece kişi seccadesinin başına oturarak, bütün bir hayatının muhasebesini yaparak hayatında gördüğü günahlarına tövbe ederek kendisini üç aylara manevi bakımından donanımlı hazırlıklı olma şansını yakalayabilir”

“ÖZEL KANDİL İBADETİ YOK”

Sayar, kandillere özel ibadetler bulunmadığını belirterek şunları kaydetti:

”Kaynaklarımıza baktığımızda bu gecelere, kandillere mahsus farklı bir ibadet şekli yoktur. Söylediğim gibi kişi bu gecede bol bol tövbe istiğfar edebilir, namaz kılabilir, Kur’an okuyabilir. Ama ne Regaib Kandili için ne de diğer kandiller için bizim hadis kitaplarımızda bize intikal eden rivayetler arasında bu geceye özel, bu geceye mahsus bir namaz şekli yoktur. Kaza namazı kılınabilir, dualar yapılabilir, küskünler barışabilir, dinimizin salih amel olarak vasıflandırdığı bütün güzel davranışlar Regaib Kandili‘nde yapılabilir. Ama bu geceye mahsus özel bir zikir, özel bir dua, özel bir namaz şekli yoktur”

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI