Bu da Çin’in çılgın projesi

Çin de dünyanın en büyük kentini altı yılda ortaya çıkaracak ‘çılgın bir proje’yi hayata geçiriyor

ALTI YILDA EN BÜYÜK MEGA ŞEHRİ YARATMAK
Türkiye ile birlikte 2008 ekonomik krizden sonra hızlı bir büyüme yakalayan Çin’in de bir “çılgın projesi” var. Dünyanın en büyük mega şehrini on yıla kalmadan oluşturarak şu an Tokyo’nun en büyük mega şehir ünvanını elinden almak.

İSVİÇRE’NİN YÜZÖLÇÜMÜNDEN DAHA BÜYÜK, NEW YORK’UN DÖRT KATI
Singularity Hub’a göre, Çin New York nüfusunun tam dört katı büyüklüğünde Çin’in güney eyaleti olan Guangdong’ta bir mega şehir inşa etmeye başlıyor. Bu İsviçre’nin yüz ölçümünden daha büyük, New York’un nüfusunun dört katı büyüklüğünde bir şehre tekabül ediyor.

AMAÇ 9 SANAYİ ŞEHRİNİ ENTEGRE EDEREK BİR MEGA KENT YARATMAK
Projenin mantığı, Guangdong eyaleti sınırları içinde yer alan ve Çin ekonomisinin yüzde 10’una ulaşan bir üretim gerçekleştiren 9 sanayi şehrini entegre ederek tek bir şehre dönüştürmek ve onları Pekin ve Shenzen’deki umud vaat eden üreticiler ile rekabet edebilir hale getirmek.

40BİN KİLOMETRE KARE, 42 MİLYONLUK NÜFUS
Saç ayağı ise inşaatına bu yıl başlarında başlanan hızlı tren sistemi oluşturuyor. Böylece Çin’in Pearl River Delta’sındaki dokuz sehir birleştirilerek dünyanın daha önce hiç tanık olmadığı büyüklükte bir metropol yaratılmış olacak. ‘Pearl River Deltası’nı Tek Bünye’ye Dönüştürme’ projesi altı yıl içinde tamamlandığında oluşacak mega şehir 40bin kilometre karelik bir alanı kapsıyor olacak ve bugünün rakamları ile en az 42 milyonluk bir nüfusa ulaşacak. New York 79 kilometre karelik yüz ölçümü ve 8 milyonu biraz aşkın üfusu ile onun yanında cüce kalacak.

150 TEMEL ALTYAPI PROJESİ
Dokuz şehir ise Guagnzhou, Shenzhen, Foshan, Dongguan, Zhongshan, Zhuhai, Jiangmen, Huizou ve Zhaoqing. Fikizi olarak şehirler tren yolu ile bağlanmakla kalmayacak. 150 temel altyapı projesi şehirlerin ulaşım, su, enerji ve telekomünikasyon ağlarını birbirine entegre edecek. Ayrıca bir hızlı tren hattı da mega şehri Hong Kong civarına bağlamak için inşa edilecek.

10 ROTALI, 29 RAYLI VE 1500 KİLOMETRELİK SİSTEME SAHİP HIZLI TREN HATTI
Halihazırda inşa halinde olan hızlı trenin 10 rotası olacak Pearl River’ın batı bölgesindeki şehirleri doğu bölgesinde olanlarla birleştirecek. Bu 29 rayı ve 1500 kilometrelik sistemi ile şehirler arasında iç bağlantı sağlayacak en büyük hat olacak. Yetkililer yeni tren yolunun 2.4 saatlik yolculuğu 30 dakikaya indireceğini ve maksimum seyahat zamanının iki şehir arasında, yada mega şehirdeki şehir merkezleri arasında, bir saati aşmayacağını söylüyor.

LOJİSTİK OLARAK DA ENTEGRE EDİLECEKLER
Proje kapmasında 9 şehir fiziksel olarak bağlanmanın yanı sıra lojistik olarak da entegre edilecekler. Bu farklı şehir merkezleri karar alırken koordineli hareket edecekler, örneğin beniz ve elektrik fiyatlarının belirlenmesinde her şehir merkezi bağımsız olarak hareket etmektense merkezi bir karar alma organı ile fiyatlar belirlenecek.

BÖYLECE KAYNAKLARI VERİMLİ KULLANMAK MÜMKÜN OLACAK
Singularity Hub’a konuşan proje danışmanlarından Ma Xiangming şehirler arasında bu bağlantının bölgede ticaret ve istihdamı arttıracağını ve kamu hizmetlerinin daha adil dağıtılacağını söylüyor. Paylaşılan kaynakların telefon faturalarını yüzde 85 azaltması ve okul ve hastane hizmetlerini iyileştirmesi umuluyor. Telekomonümikasyon ağları ile akıllı bir mega şehir oluşturacak, örneğin şehir sakinleri hangi hastanenin hangi saatte daha boş olduğunu öğrenebilecek.

ALTI YILDA ÜNVANI ALACAK
Projenin altı yıl içinde tamamlanmasıyla birlikte Yeni Zellanda va Avustralya’nın toplamından daha büyük bir nüfusa sahip olan Tokyo’nun dünyanın en büyük mega şehri ünvanını elinden almayı umuyor Çin.

Fakat Çinli yetkililer ise bu projeyi bir mega kent projesi olarak adlandırmaktan kaçınıyorlar çünkü modern anlamda bir mega kent olabilmek için yeşil alanlara ayrılacak asgari pay gibi pek çok kriterin gerçekleştirilmesi gerektiğini biliyorlar.

Etiketler: , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI