BOŞNAKLAR’DAN FATİH’İN FETİH MARŞI

Fatih Sultan Mehmet’in 1463’te fethettiği Bosna Hersek, geçen yıllara rağmen ecdadımızı unutmamış.
Fatih Sultan Mehmet’in 1463 yılında fethederek Müslümanlıkla tanıştırdığı Boşnaklar, 1993 yılında yaşanan savaşın acılarını hala gönüllerinde taşıyor.

Fakat buna rağmen son yıllarda ülkede yaşanan güzel gelişmeler de yok değil.

Boşnak, Sırp ve Hırvat çocuklardan oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu, o yıllarda yaşanan savaşa inat kardeşliği yaşatan en güzel örnek belki de.

Bosna Müzik Akademisi’nde okuyan farklı yaş gruplarındaki öğrencilerden oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu, her hafta sonu bir araya geliyor.

Bosna Hersek’in Jajce Belediyesi’yle kardeş belediye olan Sultanbeyli Belediyesi ekibinden aralarında Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, meclis üyeleri ve gazetecilerin olduğu kafile de dün akşam bu koronun muhteşem dinletisini izledi.

Konserde en dikkat çeken eser ise Fatih Sultan Mehmet’in 550 yıl önce, Bosna’yı fethettiği gün askerleriyle şehre girerken söylediği aslı ilahi olan Ders u Delüm marşını oldu.

İlahi ayrıca Bosna Hersek’in ilk öğrendiği dini ezgi olmuş.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Titus Tüneli (Hatay) Titus Tüneli (Hatay)

Hatay'ın Samandağ ilçesinde , Romalılar döneminde sel sularini önlemek için bin esire yaptırılan titus Tüneli , ilginç hikayesi ve...

DEVAMI
Karpuz çekirdeğinin faydaları Karpuz çekirdeğinin faydaları

Yaz mevsiminin vazgecilmez meyvelirinden olan karpuzun tadı zaten tartışılmaz.Peki karpuz çekirdeğinin faydalarini biliyor musunuz ? Karpuz cekirdeginde bulunan bir amino...

DEVAMI
GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI