BOŞNAKLAR’DAN FATİH’İN FETİH MARŞI

Fatih Sultan Mehmet’in 1463’te fethettiği Bosna Hersek, geçen yıllara rağmen ecdadımızı unutmamış.
Fatih Sultan Mehmet’in 1463 yılında fethederek Müslümanlıkla tanıştırdığı Boşnaklar, 1993 yılında yaşanan savaşın acılarını hala gönüllerinde taşıyor.

Fakat buna rağmen son yıllarda ülkede yaşanan güzel gelişmeler de yok değil.

Boşnak, Sırp ve Hırvat çocuklardan oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu, o yıllarda yaşanan savaşa inat kardeşliği yaşatan en güzel örnek belki de.

Bosna Müzik Akademisi’nde okuyan farklı yaş gruplarındaki öğrencilerden oluşan Fatih Sultan Mehmet Korosu, her hafta sonu bir araya geliyor.

Bosna Hersek’in Jajce Belediyesi’yle kardeş belediye olan Sultanbeyli Belediyesi ekibinden aralarında Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, meclis üyeleri ve gazetecilerin olduğu kafile de dün akşam bu koronun muhteşem dinletisini izledi.

Konserde en dikkat çeken eser ise Fatih Sultan Mehmet’in 550 yıl önce, Bosna’yı fethettiği gün askerleriyle şehre girerken söylediği aslı ilahi olan Ders u Delüm marşını oldu.

İlahi ayrıca Bosna Hersek’in ilk öğrendiği dini ezgi olmuş.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI