,

Ramazan sohbetleri

Müslümanlar için farz olan oruç ayı Ramazan-ı Şerif’in bir diğer huzur veren kısmı ramazan sohbetleri yapmaktır.3 aylar başladıktan sonra manevi huzur içerisinde ramazanı beklerken hazırlıklar hızla yapılır. Peki nedir bu hazırlıklar. Evvela ramazan ayı için çeşitli etkinlikler adı altında panayır tarzı stantlar kurulur.Tüm günü oruçlu geçiren Müslüman iftar ettikten sonra bir kısmı teravih için hazırlık yapar iken diğer bir kısmı sahura kadar sohbet etmek hasbihal yapmak için bu tir yerlere giderler.

Eski zamanlarda ramazan akşamları şimdiki imkanların olmadığı dönemlerde kahvehane kültürü denilen bir kavram vardı.Burada iftar sonrası sohbet için toplanırlardı.Kışın bu hasbihal ortamı pek uygun değildi.Yaz aylarında bu ortam sahur vaktine kadar devam ederdi.

İki zamanı da karşılaştırma yapar isek eksi ve artı yönleri karşımıza çıkar.Eskiden sohbet yaparken her mahalle yada sokak birbirlerini tanıdığı için dert ve neşelerini bilirlerdi.Kimin oğlu evlenecek.Kimin oğlu sünnet olacak haberdar olurlardı.Yani bir nevi haberleri böyle sohbet ortamında paylaşırlardı.Buna karşılık eğlence şimdiki gibi renkli değildi.Kısıtlı imkanlarla belki çocuklar elden yapma dönme dolaba binerlerdi.Büyüklerin sohbetlerini dinleyerek vakitlerini geçirirlerdi.

Şimdiki zamana bakacak olursak eğlence çeşidi o kadar arttı ki her akşam nereye gidelim konusu ortaya çıktı.Buna karşılık insanlar uzaklaştı.Sadece kendi ailesi ile birlikte vakit geçirme imkanı oldu.Kalabalık bir toplum haline gelindiği için bir birlerini tanımaz oldular.

Ramazan sohbetleri zaman ne olursa olsun asla vazgeçilmez bir gelenektir.Gün içinde oruç ve iş hayatının yorgunluğunu bir çay içerken sohbet ederek birbirlerinin dertlerini paylaşmak gibisi yoktur.

,

Şampiyon Bugün Belli Oluyor

2017-2018 İlhan Cavcav Süper Lig şampiyonu bugün oynanacak maçlar sonucu belli olacak.

Ligin son haftası olan 34. Haftada ilk 3 sırada yer alan Galatasaray,Fenerbahçe ve Medipol Başakşehir bugün aynı saatte yapılacak maçlar sonunda kaderlerini belirleyecekler.Bu 3 takım arasında mutlu sona en yakın takım Galatasaray görünüyor.Ancak matematiksel olarak diğer 2 takımında şampiyonluk şansı halen devam etmekte.Sarı kırmızılı ekibe galibiyet veya beraberlik yetiyor.Mağlubiyet durumunda diğer 2 takımın maç sonucuna göre durum belli olacak.

Şu anki puan tablosu şu şekilde
1. Galatasaray :72
2. Fenerbahçe :69
3. Başakşehir :69

19.05.2018 günü saat 19:00’ da eş zamanlı olarak başlayacak maçların programı ise şu şekilde
Göztepe-Galatasaray
Fenerbahçe-AtikerKonyaSpor
Başakşehir-Kasımpaşa

Galatasaray’ın şampiyon olması durumunda 21. Lig şampiyonluğunu ilan edecek.Fenerbahçe ise sarı kırmızı takımın puan kaybetmesini bekleyerek 20 şampiyonluğa aynı zamanda 4. Yıldızı takmanın hesapları peşinde.
Son haftada bu kadar karışık ve çok ihtimalli bir ligin olması taraftarları da heyecanlandırdı.Sadece kendi maçlarını değil diğer takımın maçını da takip etmeleri gerekecek.

,

Mobil Sohbet Nasıl Yapılır

Mobil sohbet etmek için bir çok alternatif vardır.İstediğiniz her yerden bağlanabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Canınız sohbet etmek istediği an gelişen teknoloji size çok büyük bir imkan sunuyor.Bir cep telefonunuz var ise artık bir tık kadar yakınsınız mobil sohbet dünyasına.peki eskiden bu şansınız varmıydı.Tabiki hayır.Ne yapılıyordu.Ya evinizde modem ile bağlanacaksınız ya da internet cafeye gideceksiniz.Ama artık bunların hiçbirini yapmak zorunda değilsiniz.Bir çok gsm operatörlerinin internet paketleri mevcuttur.bağlı olduğunuz gsm operatörünün internet paketinde satın aldığınız takdirde sohbet etmek artık bir tık uzağınızda olacak.Şimdilerde sohbet siteleri kullanıcılarına mobil dünya için ayrı yazılımları olan seçenekler sunuyor.Amaç daha çok kullanıcıyı sunucusunda görmek.Bilgisayar ekranı ile mobil ekran farklılık gösterir.Bunun sebebi boyutlarının farklı olmasıdır.Son teknoloji ile birlikte yazılımcılar bunada bir çözüm bulmuşlar.Mobil uyumlu kavramı buradan gelmektedir.Bugün hemen hemen her site tasarımcısı kodlama yaparken mobil uyumlu olmasına özen gösteriyor.Bilgisayar yerine mobil kullanan insanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Sizde cep telefonunuzdan mobil sohbet etmek isterseniz indireceğiniz basit bir uygulama ile istediğiniz siteye girebilir ve sohbet edebilirsiniz.Sanal dünya size bu tür yazılımlar ile size geniş bir seçenek sunuyor.