Bitlis son 20 yılın en ağır kışını yaşıyor

Güncelleme:05 Mart 2012

BİTLİS/ANKARA (ANKA)

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, kentte son 20 yılın en ağır kışının yaşandığını ve kentte kar kalınlığının yer yer 10 metreyi aştığını söyledi. Kentteki köy yollarının tamamının kar nedeniyle kapalı olduğunu belirten Vali Yılmaz, 25 karayolu ve 55 özel idare makinesi ile yol açma çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini açıkladı.

Vali Yılmaz, ANKA’ya yaptığı açıklamada, dün aşırı kar, tipi ve sis yüzünden zaman zaman sıfıra kadar düşen görüş mesafesi sebebiyle çevre illerle bağlantılı yolları dün sabah saatlerinde kapattıklarını, Baykan istikametindeki yolun ise zincirsiz yola çıkan araçlar nedeniyle dün öğlen saatlerinde trafiğe kapandığını söyledi. Öğleden sonra yol açama çalışmalarının başladığını ve yaklaşık 3 saatlik gecikmeyle yolun trafiğe açıldığını söyleyen Vali Yılmaz, “Baykan yolunda önemli olan karla mücadele değil zincirsiz sürücülerin kaymak suretiyle yolu trafiğe kapatmalarından kaynaklanan bir sıkıntı yaşandı.

Akşam 19.00’dan sonra tamamen yol açıldı. Akşam saatlerinde Baykan yolu, Tatvan yolu, Muş yolu tamamen trafiğe açıldı. Hem sis ve tipi hem de kar yağışı kesildi, ekiplerimizin çalışmalarıyla tüm yollarımız trafiğe açıldı” dedi.

KARLA MÜCADELE 80 ARAÇLIK EKİPLE SÜRÜYOR

Kentte köy yolları hariç diğer tüm yolların trafiğe açık olduğunu söyleyen Vali Yılmaz, Bitlis’te son 20 yılın en ağır kışının yaşandığını belirtti. Kentte kar kalınlığının toplamda 10 metreyi geçtiğini, şehir merkezinde ise kar kalınlığının 2.5-3 metreye ulaştığını söyleyen Vali Yılmaz, 25 karayolu ve 55 özel idare makinesi ile yol açma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Dün hasta ihbarı olan 20 köyün yolunu hastalara ulaşmak için açtıklarını ifade eden Vali Yılmaz, “Hasta almaya yol açarak giden ekibimiz aynı yolu dönüşte yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yolun kapanmasından dolayı tekrar açmak zorunda kaldı” dedi.

Kente bağlı köy yolu toplamının yaklaşık 3 kilometre olduğunu, ancak yolların kapandığından bu yana 15 kilometrelik köy yolu açtıklarını söyleyen Vali Yılmaz, aynı yolu 5 kez açmak zorunda kaldıklarını ve halen yolların kapalı olduğunu belirtti.

Öte yandan, sürücüleri hava şartlarını dikkate alarak hareket etmeleri konusunda uyaran Vali Yılmaz, trafiğe çıkacak sürücülerin araçlarına zincir takmalarını istedi.

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

Patalojik kıskançlık Patalojik kıskançlık

Sevdigimiz biri yada bir seyi kaybetmeye dair olan korku kıskançlığın en temel unsurudur.Bunlar sosyal hayatta,sevdiğimiz bir eşya veya sevdigimiz...

DEVAMI
Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler Aşkla ilgili büyüleyici ve komik gerçekler

Âsk gösterişli ve bir o kadar da şaşırtıcı bir duygudur..Bakın bunlar nelerdir.. Sabahları karılarını öpen erkekler,öpmeyen erkeklerden 5 yil daha...

DEVAMI
Tuvalet kağıdını asma şeklimiz Tuvalet kağıdını asma şeklimiz

Bazen arkadaşımıza yada akrabalarımıza gittiğimizde , tuvalet ihtiyacını karşılamak için girdiğimiz tuvalette bı gariplik hissederiz.Tuvalet kağıdının evde ki gibi...

DEVAMI