Birbirinden ilginç 15 fobi

Agorafobi: Açık alan korkusu. Açık yerlerde bulunmak korkusu olarak tanımlanabilir. Bu kişiler, açık yerde bulunduğunda başına bir şey geleceğini düşünür, evden dışarı çıkmaya korkarlar. Agorafobi, kişilerin hayatını öyle kısıtlar ki, ciddi vakalarda hastaların evden dışarı adım atamadıkları bile görülür.

Pediofobi: Oyuncak bebek korkusu. Pediofobiye sahip olan kişiler, sadece korkunç olanlardan değil oyuncak bebek ayırt etmeden hepsinden korkuyorlar. Ayrıca en çok korktukları şeyler arasında vitrin mankenleri ve robot oyuncaklar da var. 

Agirofobi: Karşıdan karşıya geçme korkusu. Agirofobi, karşıdan karşıya geçme durumlarında aşırı korkuya kapılma durumudur. Sıkça araba korkusu ile karıştırılsa da birbirlerinden farklıdırlar.

Mageirocophobia: Yemek pişirme korkusu. Bu fobiyi yaşayan insanlar genelde yemek yapan insanları görünce korkuya kapılıyor çünkü kendilerini bu konuda yetersiz görüyorlar.

Eisoptrofobi: Ayna korkusu. İnsanda aynaya baktığı zaman izlenme, sürekli incelenme, takip edilme hissi yaratan durum. Bir çift gözün sürekli takibi altında yaşadığını hissetme hali. 

Deipnofobi: Yemek masası sohbeti korkusu. Akşam yemeğinde sohbet etme korkusu olarak tanımlanabilir. Deipnofobi’nin temel nedeninin geçmişten gelen sofra adabına dayandığı düşünülüyor.

Katisofobi: Oturma korkusu. İlk olarak 1904 yılında belgelenen katisofobi, hareketsiz kalamama durumu olarak da bilinir. 

Arakibutirofob: Fıstık ezmesinin damağa yapışma korkusu. 

Pentherafobi: Kaynana korkusu. İlginç korkular arasında en yaygın olanı Pentherafobi’yi yaşayan insanlar, çözümü ya terapide ya da boşanmada buluyor.

Acrophobia: Yükseklik korkusu. Yüksek yerlerde bulunmaktan duyulan korku olarak bilinse de asıl olarak şiddetli derecede kendini aşağı atma isteğinden kaynaklanan korkudur.

Monofobi: Yalnız kalma korkusu. Yalnız kalmaktan korkma olarak tanımlanabilir.

Nomofobi: Cep telefonundan uzak kalma korkusu.

Otomatonofobi: Vantrolog Kuklası korkusu. Tahtadan yapılmış, kocaman ağzı ve gözleri olan Vantrolog kuklalarından korkma durumu olarak tanımlanır.

Mysophobia: Mikrop korkusu. Kire, pisliğe karşı aşırı korku duyarlar. Herhangi bir pis şeyin kendisine değmesinden veya bulaşmasından aşırı ürker ve en hafif kirliliğe bile aşırı tepki gösterirler.

Metrophobia: Şiir korkusu. Karşı tarafın kendisine romantik şiirler okumasından duyulan korku olarak tanımlanır.

 

Etiketler: , ,

Yorum Yapın

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Benzer yazılar

GÜVEN GÜVEN

İnsanlar arasindaki ilişkilerde en temel duydu güvendir.Yemek yemek ,su içmek ,uyumak gibi temel ihtiyaçlar gibi guven de bı nevi...

DEVAMI
Nahide babashli &hep sonradan Nahide babashli &hep sonradan

https://youtu.be/frlVgvUMVvM

DEVAMI
Günün sözü Günün sözü

İnsanları sevmeme ve onlara tekrar yaklaşmama imkân yoktu; çünkü en inandığım, en güvendiğim insanda aldanmıştım.

DEVAMI